06 Haziran 2018 Çarşamba


MİLLİ Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu, Rusya karşısında hem bizim için hem de milli takım oyuncuları için ilginç bir şey denedi. 4-6-0. Yeni santraforsuz oyun. Avrupa futboluna geçmiş dönemlerde, Cengiz’in takımı Roma ile giren bu sistem aslında Lucescu’nun tam da uygulamak istediği gibi bir futbol anlayışı. 
 
ANCAK bu gençlerin bunu yapabilmesi ve bizim de bu sistemi izlemeye alışmamız için biraz zaman daha zaman var. Gol olana kadar geçen zaman içinde belki de sahanın en iyisi Çağlar’ın yaptığı bireysel hata sonrasında 1-0 girmeyi düşünce ikinci yarıda sistem biraz daha gol atmaya yönelik olunca A Milli Takımımız golü de buldu. Bu gol Rusya’ya tarihimizde attığımız ilk gol olarak notlarımızın arasına girdi. 
 
İYİ BİR HAMLE...
 
RUSYA, maçın başından son düdüğüne kadar oyun anlayışında uzaklaşmayan bir yapı çizdi. Uluslar Ligi’ndeki rakibimizin analizi anlamında da önemli olan bu maçta Lucescu’nun 2. yarıdaki oyuncu değişikliklerinin maçı kazanma anlamında iyi bir hamle olduğunu söylemek mümkün. 
 
KAZANMAK adına yapılan hamlelere Rusya teknik direktörünün fazla karşılık verememiş olması, hazırlık maçında yapamadığımızı Uluslar Ligi’nde içeride ve dışarıda oynayacağımız iki maçta da yapabileceğimizin sinyalini de verdi bana. EURO 2020 için alternatif yollardan birisi olan Uluslar Lig’inde diğer rakibimiz ise İsveç. 
 
HAZIRLIK maçlarındaki performans bana umut verdi. Sahadaki oyuncuların da her maç sonrasında biraz daha Lucescu’ya ve takım arkadaşlarına alıştığını görmek önemli. Takım içindeki birlik ve beraberlik, zamanla bireysel hataları, konsantrasyonu arttırarak azaltacaktır.