Güntekin Onay F.Bahçe bileğinin hakkıyla kazandı
21 Kasım 2016 Pazartesi


OYUN kalitesi ve pozisyon zenginliği bakımından zengin bir derbi olmadı. Avrupa’nın üst düzey liglerindeki hemen hemen tüm maçları izleyen biri olarak dünkü maçın seviyesini  her anlamda çok düşük buldum.. Pas kalitesi, saha parselizasyonu, yardımlaşma, alan daraltma, hücum aksiyonları son derece yetersizdi.
 
F.BAHÇE’NİN en azından bir planı vardı. Belki genel anlamda evlerinde oynamalarına rağmen 0-0 iken de çok defansif göründüler ama orta alanda kazandıkları toplarla rakip kaleye hızlı gitme gibi bir planları vardı. Buna karşın G.Saray ise topa sahip olmasına rağmen rakip ceza alanına hiç giremedi. Şu kadarını söyleyelim kaleci Volkan yere yatmadan bir derbi oynadı. 
 
DE Jong ve Tolga’dan kurulu orta saha oyunu kuran, organize eden ve geliştiren oyuncular değil. En fazla top kazanırlar rakibi bozarlar. Artık  birisi Tolga’ya iyi şut atmadığını artık söylesin. Bir oyuncu bu kadar mı kendini bilmez?
 
G.SARAY Selçuk’u fazlasıyla aradı. Bu sezon ilk kez bir lig maçı oynayan Serdar Aziz, kaptırdığı topla penaltıya sebebiyet verdi. Semih veya Chedjou varken neden maç eksiği olan Serdar Aziz tercih edildi? Neden Sinan Gümüş? Niye Selçuk İnan yok?
 
TECRÜBE MAT ETTİ!
 
G.SARAY son 17 yılın Kadıköy’deki en pasif ve kişiliksiz futbolunu oynadı. F.Bahçe ise ilk yarı olmasa da 2. yarı daha pozitif bir görüntü verdi. Üstelik Lens ve M.Topal gibi 2 değerli oyuncusu olmamasına rağmen. 2 Hollandalı teknik adamdan Advocaat, tecrübesiyle deneyimsiz meslektaşı Riekerink’i tuzağa düşürdü ve mat etti. 
 
Riekerik’in alınan bu yenilgiden dolayı değil ancak takımın sürekli geriye gitmesinden dolayı yolun sonuna geldiğini düşünüyorum. 
F.Bahçe’de hemen herkes işini yaptı. Ancak özellikle Josef ve Alper elde edilen bu galibiyette kilit rol oynadılar. 
Hakem Cüneyt Çakır, kritik noktada Sabri’nin elle aldığı topu görmedi. Kanımca 2’nci yarının başında De Jong’un Josef’i itmesi de penaltıydı.