Güntekin Onay İlk yarıya hayır, 2. yarıya evet
25 Kasım 2016 Cuma


İlk yarı oynanan futbola anlam vermek güçtü. F.Bahçe’nin Zorya gibi zayıf bir rakip karşısında oyunu kendi yarı sahasında kabul etmesi, topa sahip olamaması ve hemen hemen hiç hücum yapmaması kabul edilemezdi.
 
2’nci yarıda ise oyunun mutlak hakimi olan bir F.Bahçe izledik. Bu oyun farkı sadece Emenike’nin çıkması ile izah edilebilecek bir şey değil. Evet, Nijeryalı sahada hiç bir varlık gösteremedi ama işin aslı F.Bahçe’nin rakibini  daha önde karşılaması ve pres yapmasıydı. Ayrıca topa sahip olduğu zaman da çok daha hızlı oynadı sarı-lacivertliler.
 
OZAN’SIZ 6 GALİBİYET
 
Emenike’nin yerine Stoch girdikten sonra Sow santrfora geçti,  gününde olduğu zaman son derece etkili bir silaha dönüşen Slovak futbolcu attığı nefis golle de kilidi açan isim oldu. Ardından duran top ile gelen Kjaer’in 2’nci golü de F.Bahçe 3 puana uzanmasını sağladı.
 
F.Bahçe kendi yarı sahasında kaldığı zaman iyi savunma yapıyor. Manchester United ve G.Saray’ı bu anlayışla yendi. Zorya gibi rakipler karşısında ise ilk yarı değil 2’nci yarıdaki gibi daha ofansif bir futbolu tercih etmesi olması gereken. 
 
Fizikli, disiplinli, organize ve iyi savunma yapan F.Bahçe, hücumu ise Lens, Van Persie, Stoch, Aatıf ve Sow gibi daha teknik oyuncular varken nitelikli yapabiliyor.
 
Ligde ve Avrupa’da oynadığı son 6 maçı kazanan sarı-lacivertli ekip ilginçtir bu müthiş seriyi Ozan Tufan’ın olmadığı periyotta elde etti. Genç oyuncu döndükten sonra Advocaat’ın tercihi nasıl olacak? Bu da merak konusu.