Güntekin Onay Her iki takım da saygıyı hak ediyor
27 Kasım 2016 Pazar


HAFTAYA lider giren Başakşehir günlerce çalışıp sadece bu  maça odaklandı. Belli ki hem fiziksel, hem taktiksel hem de mental açıdan iyi hazırlanmışlar. Özellikle de ilk 20 dakika bunu gösterdiler. Ayrıca sadece rakip analizi de yetmez. Zaten iyi takım Başakşehir, ligde namağlup lider; bu maç kadar 20 maçtır yenilmeyen bir ekip.

BUNA karşılık Beşiktaş yorgundu ve rakibi kadar yüksek konsantrasyon ile çıkmamıştı maça. İlk 15 dakikada arka arkaya pozisyonlar geldi Başakşehir’den, 21’de de Cengiz’in kontratak golü. Bu bölümde maç eksiği olan Atınç’ın aksaması, savunmanın dengesini bozdu. Üstüne Atiba ve Beck’in kötü oyunları da eklenince Beşiktaş çok olumsuz bir 25 dakika geçirdi. Gökhan İnler ve Atiba birlikte oynadıkları zaman Beşiktaş hücuma çıkmakta zorlanıyor.

BENFICA’NIN yaptığı gibi savunmaya öne çıkarıp Beşiktaş’a baskı yapan Başakşehir, bu anlayışta çok başarılı gözüktü ancak ne zaman Emre sakatlanıp çıktı ardından sadece savunma yapmaya çalışan sıradan bir ekibe dönüştüler. Tabii bu durumda Beşiktaş’ın reaksiyonu da etkendi.

2. YARI TEK KALE

2. yarının başlama düdüğünden itibaren maçın hakimi olan Beşiktaş duran toptan Marcelo ile golü buldu.  Tolgay, Oğuzhan ve Quaresma iyi oynarken, Cenk de çok istekli ve isyankardı. Ancak Aboubakar’ı dün hiç beğenmedim. Kamerunlu santrfor, Beşiktaş’ın etkili geldiği hücumlarda dün öyle yerlerde pozisyon aldı ki topla buluşmasına geometrik olarak imkan yoktu. Çok statik kaldı. Çoğu zaman Beşiktaş’ın hücumlarını bozdu. Abuobakar, ancak çok daha hareketli olduğu zaman etkili olabilen bir forvet tipi. Atınç ise iyi niyetine rağmen maç boyunca aksadı. Kendine güvenini kaybetmeden çalışmaya devam etmesi lazım.

SON 10 dakika Beşiktaş’ın yorulması ile tekrar kabuğundan çıkan Başakşehir yine çok etkili hucümlar yaptı.. 2 takımın da dün ortaya koydukları kazanma arzusu, harcadıkları efor saygıyı hak ediyor. Cüneyt Çakır ise müthiş bir maç yönetti. Verdiği kritik kararların hepsi doğruydu.