27 Aralık 2016 Salı


TRABZON yıllardır evinde kaybettiği hatta gol dahi atamadığı F.Bahçe karşısında ilk kez bu kadar etkili başladı. Oyunu rakip yarı sahaya yıkan ve ilk bölümde M.Akbaş ile gole de yaklaşan bordo-mavililerin bu arzusu 27. dakikada bitti. Bir takımının başına gelebilecek en kötü felaket, kırmızı kart ve penaltıdır. Hem 10 kişi kaldı hem de 1-0 yenik duruma düştüler. O dakikadan sonra da maçı çevirmek hem de F.Bahçe gibi iyi savunma yapan bir takım karşında 1 kişi eksik geri dönmek Trabzon için mucizeydi.
 
YUSUF’UN refleksle kolunu topa uzatması çok pahalı bir faturayı beraberinde getirdi. Belki istem dışı bir hareket ile kolunu uzattı ancak kanımca ‘Golün olmasına izin vermeli’ ve maçın 1-0 yenik durumda 11’e 11 oynanmasını sağlamalıydı. Kim ne derse desin Yusuf’un bu hareketi Trabzon’u yaktı ve o dakikada maçı bitirdi.
 
KONTRATAKTAN Lens’in getirdiği top ile 2. golü bulan F.Bahçe resmen olmasa da fiilen maçı bitiren fişi çekti. Sarı-lacivertlilerin bundan sonra tek yapması gereken dengeyi kaybetmemek ve kırmızı kart görmeden sayısal üstünlüğü korumak idi. 
 
NİTEKİM rahat bir tempoda skorun da getirdiği avantaj ile eksik Trabzon önünde 2. yarıyı oynadılar. 
 
KOLAY TESLİM OLDULAR
 
BİR takım erken 10 kişi kalırsa o maçın değerlendirmesi çok da sağlıklı olmuyor. Bu yüzden F.Bahçe’yi övmek veya Trabzon’u yermek çok da sağlıklı olmaz. Ancak 27’den sonra kırılganlaşan ve teslimiyet bayrağını çeken Trabzon bu yönüyle eleştirilebilir. 10 kişi kalan her takım maç kaybedecek diye bir kural yok. Trabzon çok kolay teslim oldu. Bordo-mavililerin kadro kalitesi düşük, ligde maç kazanmak için daha yoğun bir mücadele ortaya koymaları gerekiyor.
 
F.BAHÇE ise ciddi disiplinli ve çalışkan oyununu Lens’in becerisi ile birleştirip kolay maç kazandı. Sarı-lacivertliler, orta alanda pas kalitesi yüksek, yaratıcı oyuncu transferi yapabilirse şampiyonluk yarışında rakiplerini yakalayıp çok güçlü bir aday olabilir. Çünkü hem Beşiktaş hem G.Saray’a oranla daha iyi savunma yapıyor ve kontratak oyununu en iyi uygulayan takım. En önemli eksiği set hücumu ile rakip yarın alana yerleşip gol bulmakta.