16 Ocak 2017 Pazartesi


F.BAHÇE, sahaya maç eksiği olan Aatıf, Fernandao ve Ozan Tufan gibi isimlerle çıkınca Adanaspor karşısında bocaladı. Bu duruma ek olarak Moussa Sow ve Simon Kjaer’in yoklukları da eklenince sarı-lacivertli ekip için işler yolunda gitmedi. 
 
İLK 7 haftanın ardından oyun felsefesinde değişiklik yapan Advocaat, savunma emniyeti ile oyunun merkezini orta alanda kurup kazandığı toplar ile hızlı çıkan bir oyuna dönmüştü. Topa rakiplerinden daha fazla sahip olmayan, pasa dayalı oynamayan bir geçiş veya kontratak oyunu ile fazla pozisyon vermeyen ve rakiplerini avlayan bir F.Bahçe..
 
ANCAK Adana gibi rakiplere karşı pasa dayalı baskı oyununu uygulamak zorundasınız. Bu da beceri gerektiriyor. F.Bahçe’nin dün sahaya çıkan kadrosunda yaratıcılık sergileyebilecek 2 oyuncu vardı. Bunlar Lens ve Aatif.. Fizik güç olarak deyim yerinde ise ayakta duracak gücü olmayan Aatif düşündüklerini yapamadı ve seyirci tarafından yuhalandı. 
 
HATADAN KORKUYOR
 
OZAN Tufan oyuna değer ve kalite katacak bir şey yapmıyor. Sadece mücadele ederek F.Bahçe orta sahasında oynayamazsınız. Dikkat ederseniz F.Bahçe’nin üst üste lig ve Avrupa’da 8 maç kazandığı süreç Ozan yoktu. Genç oyuncunun zamana ve özgüvene ihtiyacı var. O da baskı altında ve saha içinde hata yapmaktan korkuyor. 
 
İLK yarıda kalesinde 2 gol gören ve 1 de karşı karşıya net pozisyon veren F.Bahçe, golü sadece karamboller ile aradı. 2’nci yarıda ise baskılı oyuna rağmen 77’de kazanılan penaltıya kadar pozisyon üretemedi sarı-lacivertiler. Açıkçası Lens dışında arayan ve zorlayan yoktu. Fizik olarak zaten yumuşak olan Adanaspor, ikili mücadelelerde ayakta kalamayınca F.Bahçe, turuncu-beyazlı ekibi daha da sıkıştırmaya başladı. 
 
İLK yarıdaki etkili çıkışlarını yapamayan Adana, panik içinde geriye yaslanınca Van Persie’yi de oyuna alan F.Bahçe’ye adeta davetiye çıkardı. Adanaspor’un yeni kalecisi Itandje takımının baskı yediği bölümlerde takımını ayakta tutan isim oldu.