08 Mayıs 2017 Pazartesi


BEŞİKTAŞ’IN Atiba’sız bir orta alan kurgusu ile nasıl bir futbol oynayacağı merak konusuydu. Şenol Güneş’in Tolgay tercihi son derece isabetliydi çünkü defansif oynayan F.Bahçe karşısında anahtar topa sahip olmak idi. İlk 10 dakikanın ardından mutlak üstünlüğü ele geçiren siyah-beyazlılar, daha çok pas yapan topa sahip olan ve atak devamlılılğı ile oynayan taraf idi. Tolgay ve Oğuzhan son derece diri ve istekliydi. Ancak özellikle Talisca’nın durgun olması Beşiktaş’ın hücum üstünlüğünü skora dönüştürmesini engelledi.
 
ADVOCAAT’IN kendi sol kanadındaki Sow-İsmail tercihi; Gökhan Gönül ile Quaresma’nın işini kolaylaştırdı. Beşiktaş kendi sağ kanadından çok etkili olurken bu atakların sadece 1 tanesini gole çevirebildi. Beşiktaş, F.Bahçe’ye pozisyon vermedi ancak sarı-lacivertli ekibin bu oyunla tek gol şansı olan duran top imkanını çok tanıdı.
 
2. yarıda Advocaat sadece savunma yapabilen Neustadter’i çıkarıp Salih’i oyuna aldı. Hasan Ali’yi sola çekip, Ozan Tufan’ı sağ bekte başlattı. Biraz daha oynamayı düşündü. Ancak bu plan tutmadı.
 
BEŞİKTAŞ ise -skor ile bağlantılı olarak- ilk yarıdaki gibi önde baskı yapmak yerine daha fazla 2. bölgeyi kontrol etmek isteyen bir anlayışla oynadı. Yine de siyah-beyazlılar dağınık, pas yapamayan, hücuma çıkamayan rakibi karşısında çok daha üstün oynayan taraf idi. 
 
QUARESMA ÇOK ETKİLİYDİ
 
BEŞİKTAŞ için maçtaki tek olumsuzluk 2. golü bulamaması oldu. Volkan ve Skrtel ile sadece direnmeye çalışan sarı-lacivertli ekip maçtaki tek pozisyonunu Emenike ile 80’de buldu. 
BEŞİKTAŞ takımında herkes son derece istekli kararlı ve daha iyi yardımlaşırken günün en etkili ismi Quaresma oldu. Golü attırdı, Skrtel’i attırdı. Tolgay son derece enerjik, Oğuzhan ise akıllıydı. Kendi kalitesinin altında kalan bir Talisca izledik. Tosiç ve Atiba yokken de derbiyi fazlasıya hak eden, terk taraflı bir maç oynayan taraf Beşiktaş idi. 
 
9 kişi kalan F.Bahçe son saniyede bir şans golüyle Fabri’nin ve Marcelo’nun ortak  hatası ile beraberliği buldu. Beşiktaş farklı kazanması gereken bir maçı berabere bitirirerek eline gelen fırsatı değerlendiremedi.