23 Mayıs 2013 Perşembe


Trabzon finale iyi başlayan tarafdı. 9. dakikada yedikleri gole kadar iyi pas yapan ve oyunu rakip yarı sahada oynayan bordo-mavililer Volkan ile bir de net pozisyondan sonuç alamadı.

F.Bahçe ise son derece durgun başladığı maçta Mehmet Topal’ın pasıyla ilk hızlı çıkışında golü buldu. Volkan Şen’in Sow’u takip etmek yerine ofsayta düşürme çabasından faydalanan Senegalli golcü F.Bahçe’yi 1-0 öne geçirdi. Golün ardından 2.’ye de de yaklaşan sarı-lacivertliler oyunun genelinde bir kupa finalinde 1-0 öndeyken nasıl oynanması gerekiyorsa öyle oynadı.

Dengeli ve kontrollü oynayan sarı-lacivertliler 2. yarıda da zaman zaman etkili pozisyonlar yakaladı. Özellikle Cristian ve Gökhan Gönül son derece etkili futbol oynarken Mehmet Topal da orta alanda Emre’nin güçsüzlüğünü kapatan isimdi...

Tolunay Kafkas sarı kartı olan ve oyundan atılma riski ile oynayan Zokora’yı çıkartıp Aykut’u oyuna aldı. Bu değişiklik Trabzonspor’un pas kalitesini düşürdü. Sapara tercihi 1-0 yenik oynayan bordo-mavili takım için daha akıllıca olabilirdi.

Zaman zaman Olcan ile etkili olan bordo-mavililer hücumda istediği etkinliği bir kaç kanat hücumu dışında gerçekleştiremedi.

TECRÜBE KAZANDI

Cristian'ın direkten dönen topu ve Webo’nun 86. dakikada kaçırdığı net fırsatlar Trabzonspor için son bir şans daha anlamına geliyordu. 87’de Sapara bu fırsatı buldu ancak uygun durumda topu dışarı atınca kupa F.Bahçe’nin oldu.
BU tip maçları oynamaya daha alışık olan tecrübesi yüksek olan sarı-lacivertliler önde oynamanın da avantajıyla kupaya uzanmayı başardı.

Her şeyden önemlisi olaysız, kavgasız bir final oldu. 65. resmi karşılaşmasında sezonu kupa ile kapatan F.Bahçeli futbolcular tatil öncesi bu mutluluğu hak etti.