Güntekin Onay ‘Bebek’ yüzlü katil...
18 Mart 2016 Cuma


F.BAHÇE aslında maça kötü başlamadı. Hatta temsilcimiz İstanbul’daki maça oranla Braga’yı daha önde karşıladı ve orta alanda rakibe alan vermedi. Plan yolunda gidiyor derken Braga’nın golü geldi. Aslında yardımcı hakem açısından çok da zor olmayan bir pozisyonda ofsayt bayrağı kalkmadı. Ofsayt golle gelen 1-0 F.Bahçe üzerinde tedirginlik yaratsa da Van Persie’nin yakın mesafeden kaçırdığı net gol fırsatı ilk 45 dakikadaki en önemli gol pozisyonuydu. Hırvat hakemin negatif ve abartılı otoriter tavrı F.Bahçe’yi psikolojik açıdan olumsuz etkiledi. M.Topal ve Josef’in gördüğü yanlış sarı kartların üzerine Perreira da tribüne gönderildi. 
 
DEVRENİN sonlarına doğru pozisyon bulamasa da oyunun kontrolü Braga’ya geçmişken çok kritik bir dakikada F.Bahçe’ye tur için büyük avantaj  getiren gol Alper ile geldi. İşlerin kötüye gittiği ve psikolojik faktörlerin aleyhine döndüğü şartlarda golü bulmak o kadar değerliydi ki hem F.Bahçe’ye ihtiyacı olan moral ve özgüven geri geldi hem de Braga demoralize oldu. 
 
NİTEKİM 2. yarıda oyunun kontrolü F.Bahçe’deydi. 1-1’in verdiği rahatlıkla oynayan temsilcimiz orta
alanda Braga’yı iyi karşıladı ve ilk yarıya oranla kanatları daha iyi kapattı. Fakat M.Topal’ın kolları vücuduna yakınken çalınan penaltı ve arkasından gelen penaltı-kırmızı kart suyun tüm akış yönünü değiştirdi. F.Bahçe açısından her şeyi tepetaklak etti. Hakem hadi penaltıyı verdi, 2. sarıya ne gerek vardı?
 
ALVES REFAKATÇİ GİBİ 
 
F.BAHÇE’DE erken gördüğü karta rağmen oyundan atılana kadar M.Topal her zamanki çizgisindeydi. Kjaer dikkatli ve güçlüydü, Alper çalışkandı, Van Persie zaman zaman kaliteli işler yaptı. Ancak bireysel performans olarak diğer futbolcuların genel anlamda kendi kalitelerinin çok  altında kaldığını gördük. Özellikle Alves üst düzey futbol ile vedalaşmış. Son 2 golde de rakiplere adeta refakat etti. 
 
TUR avuçlardan kaymışken, F.Bahçe 10 kişi kalmışken yapılan oyuncu değişikleri de F.Bahçe’nin farklı mağlubiyetinde önemli rol oynadı. Şunu da göz ardı etmemek lazım: Hem oyundan atılması hem de yaptığı değişiklikler ile Pereira, hakemden sonra bu elenişin sorumlusu. 
 
SAHADAKİ 2 takıma bakınca  60 dakika boyunca aslında daha kaliteli olan net biçimde F.Bahçe’ydi. Portekiz temsilcisi İstanbul’da F.Bahçe’yi daha fazla zorlamıştı. Skandal hakem kararları, futbolcularımızın sinirli tavırları turun kaybedilmesine ve bu hezimetin ortaya çıkmasına neden oldu.