10 Nisan 2016 Pazar


İKİ takım da pozisyon oyununu çok iyi oynuyor. Savunmada açık vermiyor ve organize. Konya maça adeta golle başladı. Bu kadar iyi savunma yapan ve zor gol yiyen bir rakibe karşı maça 1-0 yenik başlamak kolay değil. Nitekim F.Bahçe, gerçek anlamda nitelikli baskı oluşturabilmek için 35 dakika bekledi. 
 
BU bölümden sonra da beraberlik için Konyaspor’u sıkıştırmaya başladı. Sarı-lacivertli ekibin beraberlik golüne kadarki bölümde tek net pozisyonu Fernandao’nun bir köşe vuruşundan gelen topa vurduğu kafa ile geldi. 
 
41’DE gelen golde ise M.Topal’ın uzun pasında Volkan’ın kıvraklığı ve teknik becerisi kadar kaleci Serkan’ın da hatası söz konusuydu. Sıfıra inmiş bi oyuncunun topu kaleci ile kale arasından geçirdiğine ilk kez tanık olduk. F.Bahçe hücumlarının dün tartışmasız en etkili ismi V.Şen idi. Bu kadar kapalı savunmayı açabilecek hemen hemen tüm aksiyonlar Volkan ile geldi. 
 
İKİNCİ yarıda da özellikle ilk 20 dakikalık bölümde iyi baskı yapan F.Bahçe hem dönen topları aldı hem de ikili mücadelelerde Konyaspor’a üstünlük sağladı. Ancak Şen dışında hücumda etkili olamayınca da istediği gollük pozisyonları üretemedi. 
 
HÜCUMDA PLANI YOK
 
F.BAHÇE’NİN alamet-i farikası 2 stoper ve önlerindeki 2 defansif orta saha oyuncusu. Bu 4 futbolcu ikili mücadelelerde ve pozisyon oyununda çok başarılı. Eskilerin bir lafı vardır: “Top geçer adam geçmez.” Kjaer-Alves-Mehmet Topal-Josef De Souza 4’lüsü aynen böyle. 
 
KONYA ne kadar iyi savunma yaparsa yapsın hücum gücü sınırlı bir takım. Etkili oldukları 2 nokta var. İlki duran toplar. 2.’si ise sağ kanattan Skubic-Ömer Ali ikilisinin geliştirdiği ataklar.
 
65’TEN sonra yeşil-beyazlılar oyunu dengeledi ve F.Bahçe’nin baskısını kırdı. Lakin istediği olgun atakları ve kontratakları 85. dakikaya kadar yapamadı. Yeşil-beyazlı ekibin bulduğu 2. gol ise derslik bir hızlı hücumdu. Çabuk çıkmasına rağmen rakip ceza alanında çoğalan ev sahibi takım Ali Çamdalı ile golü buldu.
 
F.BAHÇE’DE ise gecenin tartışmasız en etkili ismi Volkan Şen çıktıktan sonra gol şansı duran toplara ve kanatlardan beklerin hücumlarıyla yapacakları ortalarda Konya savunmasının hatasına kalmıştı. 
 
PEREIRA’NIN hücum planı olmadığını bir kez daha gördük. Konya ise saha içi organizasyonu ve oyun disiplini ile F.Bahçe’yi hak ederek yendi ve neden 3. olduğunu ispatladı.