22 Ağustos 2016 Pazartesi


BAŞAKŞEHİR, Mossoro’nun 3’üncü dakikada attığı golle maça adeta 1-0 önde başladı. Bu gol 2 takımın da stratejisini değiştirdi. Evsahibi ekip oyunu kendi yarı alanında kabul ederken F.Bahçe, özellikle Van der Wiel’ın kanadından Başakşehir’in üzerine gitmeye başladı. Emenike’nin arkadaşlarıyla kopuk olan iletişimi ve koordinasyon sorunları F.Bahçe’nin atakları etkili biçimde sonlandırmasına engel oldu. Başakşehir ise planladığı hızlı çıkışları yapamadı. Özellikle Visca’nın alışık olmadığı sol kanatta kaybolduğuna tanık olduk.

F.BAHÇE’NİN yeni düzeni 4-3-3’de kenar oyuncuları Alper ve Volkan Şen, Başakşehir savunmasını en çok tehdit eden isimler oldu. Ancak yine de gollük aksiyonların sayısı yeterli değildi.

2. yarının ilk dakikaları beklenenin aksine Başakşehir’in atakları ile başladı. Bu bölümde sol kanadı yadırgayan Visca net bir fırsattan yararlanamadı. Başakşehir’in üstün oynadığı dakikalarda Emre Belözoğlu’nun kırmızı kartı geldi ve oyunda roller değişti. Ali Palabıyık açık kırmızı kartı atlamadı. 55’inci dakikaya kadar sahanın en iyilerinden olan Emre’nin atılmasıyla 10 kişi kalan Başakşehir, sahasına çekildi.

ADVOCAAT, bu durumu kendi lehine çevirmek için vakit kaybetmedi ve hemen Van Persie kozunu sahaya sürdü. Hem de orta saha oyuncusu Ozan Tufan’ı çıkartarak. 1 kişi eksik oynayan rakibi karşısında doğal olarak daha atak oynayan F.Bahçe, son 20 dakika Stoch ve Fernandao hamleleriyle gol için tüm kozlarını sahaya sürmüş oldu.

5-6 HAFTA LAZIM

SARI-lacivertliler, Van Persie ve Stoch ile beraberlik sayısına yaklaşsa da 10 kişi oynayan rakibi karşısında nitelikli bir baskı oluşturamadı. Emre Belözoğlu’nun pozisyonuna benzer bir durumda Mehmet Topal da kırmızı kart görünce bitime 15 dakika kala sayılar tekrar eşitlendi. İlginçtir F.Bahçe 10’a 10’dan sonra daha net pozisyonlar buldu. 2 kez Fernandao, 1 kez de Van Persie mutlak pozisyonlardan faydalanamadı. Kim ne derse desin, F.Bahçe’de Emenike ancak kontratak oynanan maçlarda görev alır. Van persie ve Fernandao bu tip ofansif oyunlara daha uygun isimler.

DICK Advocaat ile ilgili sağlıklı bir fikre sahip olabilmek için sonuçlar ne olursa olsun en az 5-6 hafta beklemek gerektiğini düşünüyorum. Başakşehir’de takımın yıldızı Visca’nın son derece etkisiz oyununun dışında genç Cengiz zaman zaman parlayan isimdi.