Güntekin Onay 1 PUANDAN fazlasını hak ettik
14 Eylül 2016 Çarşamba


BEŞİKTAŞ, Benfica ile başa başa hatta çeşitli bölümlerde üstün bir futbol oynadı. Şampiyonlar Ligi’nde deplasmanda maç kazanmak kolay değil. Üstelik Benfica gibi geçen yıl Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final oynamış, Avrupa’da 10 kez finali bulunan, evinde kimseye kolay kolay geçit vermeyen büyük bir kulübe karşı. Ancak küçük detaylar ile maçı son dakikaya getirmemiz üzücü. 
İLK yarıda Beşiktaş’ın oyunu bir deplasman için hiç de pasif değildi. Rakibe verdiğimiz tek pozisyon golle sonuçlandı. İlk 45 dakika Oğuzhan pozisyonunu yadırgadı ve top ile buluşamadı. Aboubakar ise maç boyunca arkadaşlarından kopuktu. Top alamadı, aldığı zaman servis yapamadı. Savunma arkasına koşuları ise yeterli değildi. 
 
TOSIC TAŞ GİBİYDİ
 
2. yarıda ise Talisca’nın girmesi ile çok daha aktif ve arayan bir Beşiktaş vardı. Talisca’nın düşürülmesi penaltı. Cenk’in pozisyonu ise çok net gol fırsatıydı. Quaresma’nın kabul edilemeyecek bireysel hatası ile kaptırdığı top hariç 2. yarıda Benfica’ya pozisyon vermedik. Savunmada Tosic-Marcelo ikilisi başarılıydı. Özellikle de Tosic, kaya gibi sağlamdı.
 
BU oyun ile en kötü beraberliği hakeden Beşiktaş, mücadelenin ikinci yarıda harika bir futbol ortaya koydu. 
 
LUZ gibi 65 bin kişilik bir mabette Benfica’yı zor durumlara düşürmek, oyunu rakibe kabul ettirmek ve kalemizde 1-2 pozisyon dışında tehlike yaşamamak Beşiktaş açısından memnuniyet verici. Böylesine dengeli bir grupta alınan 1 puan Beşiktaş açısından çok değerli. 2.i yarıda oyuna giren Talisca süper frikik golüyle eski takımını yıktı. Beşiktaşlılar ve Quaresma da yediği golde hatalı olmasına rağmen 2. golü önleyen Tolga’ya 1 puan için teşekkür etmeli.