07 Ekim 2016 Cuma


MAÇIN başındaki planımız ve 11’imiz ne kadar olumsuzluklar ile dolu ise 2. yarı yaptığımız hamlelerimiz bir o kadar olumluydu. Fatih Terim’in değişiklikleri oyunumuzu yukarıya çıkartırken teknik adam olarak tecrübesiz olan Andriy Shevchenko’nun değişiklikleri 65 dakika iyi oynayan Ukrayna’yı adeta sahadan sildi.

İLK yarı sahaya çıkan kadro kesinlikle topa sahip olamazdı ve oyunu rakip yarı alanda oynayamazdı. Yapamadı da. Oyunun yönünü değiştirecek, pas yapacak bir oyun kurucudan yoksunduk. Kadroda bunu yapabilecek tek isim olan Çalhanoğlu da kenarda oynayınca sorun yaşadık. Ayrıca pres yaparken de orta alanda saha ve adam paylaşımında ciddi hatalar yaptık. Ukrayna savunmasının önünde oynayan Stapenenko, santrforlarımız rakip stoperlere baskı yapınca savunmanın önünde çok rahat top aldı ve kullandı. Orta alanın merkezinde 1 kişi fazla oynayan Ukrayna, oyunun kontrolünü eline geçirdi ve 2-0’ı buldu. 3. gole de yaklaştı. İlk 45 dakika bizim adımıza olumlu olan tek şey 43’te bulduğumuz kornerden gelen gol ile soyunma odasına gitmek oldu.

SON 20 DAKİKA BOĞDUK

2. yarının ilk 15-20 dakikalık bölümünde daha yüksek bir enerji ile oynasak da orta alanda organizasyon sorunları yaşadık ve Ukrayna etkili ataklar yaparak pozisyonlar buldu. Ukrayna’nın da bizim de Cenk Tosun ile direkten dönen toplar maçın kırılma anlarıydı. Tolga Cİğerci ve Kaan Ayhan pres gücümüzü arttırdı ancak asıl önemli hamle ilk yarı işlemeyen orta alandan vazgeçmekti. Son 20 dakikadaki müthiş baskıda Kaan-Tolga önlerinde Hakan Çalhanoğlu üçgeniyle oluştu.

BU seviyede 2-0’dan 2-2’ye dönmek önemli. Son 20 dakikadaki baskı umut verici ancak her maç farklı bir kadro, farklı bir sistem ve arayış içindeyiz. Son Avrupa Şampiyonası elemelerinde de İlk 5 maç kötü gidip sonradan atağa kalkmamızın nedeni önce arayış ardından da sistemin ve kadronun oturmasıydı.

FATİH Terim kafasında bazı şeyleri henüz oturtmuş değil, bazı oyuncular ve pozisyonlar konusunda kararsız.

PAZAR İzlanda deplasmanından da puanla dönebilirsek Dünya Kupası yolundaki yarışta iddiamızı güçlü bir şekilde sürdürürüz. Çünkü sonraki 3 maç (içerde Kosova ve Finlandiya; deplasmanda Kosova) bizim için büyük olasılıkla 9 puan getirecek.