21 Ekim 2016 Cuma


F.BAHÇE’NİN dün gece Old Trafford’da sahaya çıkan 2 stoperli, önlerinde 2 stoper özellikli ve 1 defansif orta sahadan oluşan kadrosu ne yapabilirdi? Direnebilirdi. Savaşıp gol yemeden oyunu tutabilirdi. Ancak başka da bir şey yapamazdı. Bu takım hücum yapamazdı. Pas yapamazdı. Topa sahip olamazdı. Yapamadı da. Peki direnebildi mi? Savaştı mı? Hayır. 
 
PRES yapmayan, tempo yapmayan Manchester United 48’de terlemeden 4-0’ı buldu. Ardından da rakibin izin verdiği ölçülerde oynayan bir F.Bahçe izledik.  Kaybetmeyi kabul etmiş sadece daha fazla fark yememek için uğraşan ve olursa da bir şeref sayısı arayan bir F.Bahçe… 
 
ADVOCAAT 50 yıllık futbol deneyimine sahip bir hoca.. Bu işi bilmiyor mu? Tabii ki biliyor. Hollandalı hocayı eleştirmek kolay. Ancak elinde çok yetenekli ve yaratıcı oyuncular vardı da oynatmadı mı?
 
F.BAHÇE’NİN kadrosu hiç olmadığı kadar yaratıcılıktan ve yetenekten uzak. Bunu ne yazık ki göremeyenler var. Testi kırıldıktan sonra yol gösteren çok olurmuş. Şu kadroya “iyi kadro” diyen yorumcular vardı. Hala da var. Bu kadro sadece savunma yapabilir. Bu orta saha ne tempo yapar, ne pas yapar ne de pozisyon üretir.
 
RvP HER MAÇ OYNAMALI 
 
F.BAHÇE tarihinde bu kadar düz bir orta sahaya şahit olmadık. Hücum bölgesinde yaratıcılık sergilemesi beklenen Volkan Şen’in en son ne zaman gol attığını ben hatırlamıyorum. Artık gerisini siz düşünün. Yine de her şeye rağmen takının en tecrübeli en yetenekli oyuncusu Van Persie. Şu haliyle bile her maç oynamalı. Old Trafford’da 72 bin kişinin ayakta alkışladığı Hollandalı saygıyı hak ediyor. 
 
2 acemice penaltı, 2 uzaktan şut ile 4-0 oldu maç. Liverpool maçından farklı, kaleci hariç 10 oyuncunun 7’sini rotasyonla değiştirdi Mourinho. Yürüyerek 4-1 kazandı Manchester United. 
 
F.BAHÇE’DE acemice penaltıya sebebiyet vermesine rağmen Şener’in mücadelesini beğendim. Grupta bitmiş bir şey yok ama Advocaat daha mücadeleci ve savaşçı bir F.Bahçe’yi hayata geçirmeli. Yaratıcılık ve beceri sorununa ise nasıl çözüm bulacak. O sorunun cevabını bulamıyorum.