Hacısalihoğlu: "Eleştiriler hoşgörülü bir üslupla olmalı"

Trabzonspor Kulübü Asbaşkanı Hayrettin Hacısalihoğlu, "Trabzonspor'u sevenlerin yüksek frekansta tepkiler yerine daha hoşgörülü bir üslupla eleştirilerini yapması, hem kulübün birlikteliğine hem de menfaatine bir davranış olur diye düşünüyoruz." dedi.

AA 25 Eylül 2018 Salı - 15:36

Asbaşkan Hacısalihoğlu, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde basın  mensuplarına yaptığı açıklamada, Trabzonspor'un son 2 haftada kaybetse de kazanma  hırsı, azmi olan bir takım görüntüsü verdiğini belirterek, "Zaman zaman  beceriksizlikleri, şanssızlıkları, hatta yetersizlikleri de olabilir. Sezona  başlarken verdiğimiz mesaj, Trabzonspor zirveye oynayacak, zirve mücadelesi  yapacak ancak asıl büyük amaç Trabzonspor takımının iskeletini oluşturmaktı. Bu  kadro gelecek yıl ihtiyaca göre yapılacak takviyelerle eksiklikleri tamamlayarak  daha üst sıralar için mücadele edecektir." diye konuştu.
 
"Trabzonspor değişim yaşıyor"
 
Trabzonspor'un kulüp ve takım olarak bir değişim yaşadığını kaydeden  Hacısalihoğlu, şöyle devam etti:
 
"Maalesef Trabzonspor kulüp olarak kendi gücünün, imkanlarının çok  üzerinde bir borçla karşı karşıya. Bunları çözmeye, azaltmaya, yapılandırmaya  çalışırken eldeki kadroyu da Trabzonspor adetlerine, alışkanlıklarına uygun,  mücadeleci, hırslı, genç bir kadroya dönüştürmeye çalışıyor. Bu kolay iş değil,  elde sözleşmesi olan oyuncular var. Bu oyuncuları yok sayamazsınız, gözden  çıkaramazsınız. Bunları düzenleme çalışması yapılıyor. Görevde olan bir hocamız  var. Hocamız da bu anlayışta mücadeleyi veriyor. Zaman zaman eksiklikler,  yanlışlar, hatalar, beklemediğimiz sonuçlar da olabiliyor."
 
Hacısalihoğlu, "Trabzonspor'u sevenlerin yüksek frekansta tepkiler  yerine daha hoşgörülü bir üslupla eleştirilerini yapması, hem kulübün  birlikteliğine hem de menfaatine bir davranış olur diye düşünüyoruz." ifadesini  kullanarak, şunları kaydetti:
 
"Çünkü Trabzonspor, hepimizin. Bu sevgimizi, öfkemizi zaman zaman  ortaya koyarken zarar vermememiz, kırmamamız, dökmememiz lazım. Tepki  göstermeyelim demeyelim. Yapıcı eleştirilerin, tepkilerin mutlaka faydası vardır  ancak bunlarla, devam etmek durumunda olduğumuz oyuncuları hem değersiz hem  moralsiz hale getirmeyelim. O tepkinin dozunu Trabzonspor taraftarları bugüne  kadar doğru ve sağlıklı vermiştir diye düşünüyorum. Bundan sonra da öyle vermesi  gerekir, vereceğine inanıyorum."
 
"Çok gecikmiş borcu var"
 
Trabzonspor'un borcunun, gelirinin ve ekonomik durumunun çok üzerinde  olduğunu vurgulayan Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Ulaşması, çözümlemesi çok zor olan bir durum. Çok gecikmiş borcu var.  Geçmiş dönemlerden ismini hatırlayamadığımız, menajer, kulüp, oyuncuların  alacaklarıyla karşı karşıya. Belki birçok futbolsever durumu iyi biliyordur ama  bilmeyenler için söyleyeyim, en garanti alacak futbolcu, teknik direktör  alacaklarıdır. Müracaat ettikleri zaman UEFA'dan veya TFF'den tahsilatı çok  garanti, kolay bir durumdur. Şayet aksi olursa kulüp birçok ağır yaptırımla karşı  karşıya kalır ama Trabzonspor'un da bu kadar borcu karşılayacak geliri, imkanı  yok. Bunu camianın anlayıp bu konuda anlayışlı olması gerekiyor. Çünkü ben de  Trabzonspor taraftarıyım, yönetimde bulunan herkes Trabzonspor taraftarı.  Yönetimdeki insanların, tribünde oturan diğer Trabzonsporlulardan herhangi bir  farkı, üstünlüğü, ayrıcalığı yok. Onun için konuyu beraber değerlendirip çözüm  aramamız gerekiyor."
 
Yerli oyuncularla Türk lirası üzerinden sözleşme imzalanması konusunda  Kulüpler Birliği Vakfının çalışması olduğuna işaret eden Hacısalihoğlu, "Kulüpler  Birliğinin böyle bir tasarısı var. Bu, bir kulübün yapacağı iş değil. Yaparsanız  da geçerli olmaz. Diğer kulüpteki başka bir futbolcuya aynı uygulama yapılmazsa  sıkıntı olur. Bütün kulüpler, Kulüpler Birliği çatısı altında TFF'nin ve Spor  Bakanı'nın katılımı ve onayıyla böyle bir karar alırsa, bu Türk futbolu için çok  daha aydınlık bir geleceğe vesile olabilir." diye konuştu.
 
"Mağlubiyette herkesin kusuru vardır"
 
Hacısalihoğlu, Göztepe maçının ardından bazı oyuncuların  eleştirilmesiyle ilgili olarak da şu değerlendirmede bulundu:
 
"Bir takım şayet mağlup oluyorsa, o kulüp camiasının da yönetiminin de  futbolcu kadrosunun da teknik kadrosunun da mutlaka kusuru vardır, eksiği vardır.  Herhangi bir mağlubiyeti bir hocaya, futbolcuya, yöneticiye bağlamak sağlıklı  değerlendirme olmaz. Çünkü sonuç olarak onları o görevlere getirenler, o yetkiyi  veren bizleriz. O şekilde değerlendirip olayı yorumlamak lazım. Kaptanımız Onur  ile ilgili yapılan eleştiriler de topu elinden kaçırması üzerine ancak Onur bize  çok maç kurtardı ve seyirciyi coşturdu. Futbolda maalesef bunlar var. Dünyadaki  en önemli oyuncuların da bu tür hataları oluyor. Bu hata için insanları yok  saymak, uygun olmayan ifadeler kullanmak doğru değil. Bu oyuncular bizim ve bu  oyuncularla lige devam edeceğiz."
 
Ligin 7. haftasında Kasımpaşa ile yapacakları maça da değinen  Hacısalihoğlu, "Kasımpaşa, sezona iyi başladı, başarılı neticeler aldı.  Trabzonspor'un daha çok başarıya ve galibiyete ihtiyacı var. Umuyorum  Trabzonspor, bu maçtan arzu ettiği ve hak ettiği bir galibiyet alır, yoluna devam  eder." diyerek sözlerini tamamladı.
 
  
 

Etiketler:
Tüm Fikstür