Harun'a ikinci şok

Şampiyon güreşçinin doping numunesi de pozitif çıktı. 2 yıl ceza alması beklenen milli sporcunun son umudu FILA. Türkiye ile iyi ilişkileri bulunan Başkan Martinetti cezasını az tutarsa, Doğan Olimpiyatlar'a katılabilecek

Lütfü ÖZEL 21 Ocak 2003 Salı - 10:38

Köln'den kötü haber
İran'da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyona'sında doping yaptığı gerekçesiyle şampiyonluğu elinden alınan Harun Doğan'a ikinci bir şok da Köln'deki doping laboratuarından geldi. Şampiyonanın ardından ortaya çıkan dopingli olduğu sonucuna "İranlılar'ın tuzağı" diyerek itiraz eden ve ilk numune değerlendirmesinde dopingli olduğu anlaşılan Doğan'ın ve aynı şampiyonada bronz madalya kazanan Ahmet Gülhan'ın ikinci numuneleri de pozitif çıktı.

Madalyalar gitti
İkinci testlerin de pozitif çıkmasıyla iki güreşçinin kazandıkları madalyaların ellerinden alınması kesinleşirken, Doğan'ın imdadına FILA Başkanı Martinetti yetişti. Moskova'da yapılan Dünya Şampiyonası sırasında gerçekleşen FILA Kongresi'nde Güreş Federasyonu Başkanı Osman Şansal'la sıkı işbirliğine giren Martinetti'nin bu destek karşılığında Harun Doğan'ın cezasının görüşülemesini geciktireceği daha sonra da az bir süre ile cezalandırılıp 2004 Atina Olimpiyat Oyunları'nda mindere çıkmasını sağlayacağı öğrenildi.

Komplo teorisi
Geçtiğimiz yıl İran'da düzenlenen Dünya Şampiyonasında altın madalya kazanan Harun Doğan ve Ahmet Gülhan yapılan testler sonunda dopingli çıkmış ve madalyalarını kaybetmişi. Federasyon Başkanı Osman Sansal da İranlılar'ın her iki güreşçiye gece saatlerinde çorba içirerek doping maddesi verdiğini ileri sürmüştü. Iran Federasyonu geçmişteki doping uygulamaları konusunda da sabıkalı olduğu için, bu ülkede alınan örnekler ve yapılan testler de Uluslararası Olimpiyat Komitesi IOC tarafından şüpheyle karşılanıyor ve verilen cezalar genelde hafif şekilde geçiştirilebiliyor.

Etiketler: 0
Tüm Fikstür