Hasan Kartal: "Çaykur Rizespor'un 200 milyon TL borcu var"

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Çaykur Rizespor'un başkanı Hasan Kartal, 200 milyon lira borçlarının bulunduğunu söyledi.

AA 15 Ekim 2018 Pazartesi - 15:46

Mehmet Cengiz Tesisleri'nde gazetecilere açıklamada bulunan Hasan  Kartal, Çaykur Rizespor'un 10 yıldır şirket olarak yönetildiğini belirterek, 10  Kasım'da yapılacak seçimli genel kurulda tüzük değişikliğine gidilmesi  gerektiğini savundu.
 
Şirketin yüzde 49 hissesine kulüp derneğinin sahip olduğunu, ancak  derneğin yönetimde söz sahibi olamadığını ifade eden Kartal, "Bu takım  Rizelileridir. İsteyen Rizelilerin girmesi ve söz sahibi olmasını istiyorum.  Muhalefet olacak ki başarı olacak. Kimse dört dörtlük değildir. Eleştiriden asla  kaçmam." diye konuştu.
 
 Kartal, Türk futbolunda birçok takımın mali problemler altında, zor  şartlarda ilerlediğine dikkati çekerek, "Kulüp başkanları, popülist transfer  politikalarıyla yanlış işler yaptı. Ülkede futbol takımlarının son hali ortada.  Eskiden 2-3 yılda bir takım batardı. Son yıllarda her sezon  2-3 takım hızlı  şekilde amatöre kadar iniyor. Bu, sürdürebilir bir durum değil." ifadelerini  kullandı.
 
Etimesgut Belediyespor'da görev yaptığı dönemde tüzüğe, "Borçların  yüzde 60'ından başkan, yüzde 40'ından ise yöneticiler sorumludur." maddesi  eklediklerini kaydeden Kartal, şöyle devam etti:
 
"Aynı uygulamayı Çaykur Rizespor için de getirmek istiyorum ama bu  kulüp şirket. Burada bir geçiş yolu izlememiz gerekiyor. Kongrede bunu gündeme  getireceğim. Çaykur Rizespor'un şu anda 200 milyon lira borcu var. Kulüplerde  yönetici de borcun altına girsin ve başkanı denetlesin. Bu rakam oldukça fazla.  Ankara'dan getirdiğim muhasebeciler, geçmiş dönemden gelen defterleri tek tek  inceliyorlar. Ben normal bir başkanlık yapmayacağım. 'Borçlandır, 1-2 sene sonra  bırak, yeni gelen başkan devralsın.' olmayacak. Çaykur Rizespor, altyapı  tesisleriyle futbolcu çıkartacak, kalıcı gelirlerle kendi ayakları üzerine  duracak. Elbette mali politikanın yanında sportif başarı da olacak. Bundan önce  yapılan yanlış transfer politikasını ortadan kaldırmak ve bu kulübün bir lirasını  boşa harcamamak istiyoruz."
 
"Takıma güveniyoruz"
Kartal, ligde fikstür olarak önlerinde zor bir maç takvimi olduğuna  işaret ederek, "Takıma güveniyoruz. Sakat ve cezalımız fazla ama kadroda şans  bekleyen çok yetenekli oyuncularımız var." şeklinde konuştu.
 
Teknik direktör Okan Buruk'un bu işin üstesinden geleceğine  inandıklarını anlatan Kartal, "Devre arasında her takım gibi elbette biz de  takviyeler yapacağız. Bu konu hakkında Okan hoca ile devamlı istişare içindeyiz.  Kimse merak etmesin, Çaykur Rizespor, bu ligde ortaya koyacağı mücadele gücü  yüksek futbol ile çok ses getirecektir." değerlendirmesinde bulundu.
 
  
 
 
  
 
 
 
 
 

Etiketler:
Tüm Fikstür