Hidayet Türkoğlu: Temennimiz ilk 3'te yer almak

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, yarın başlayacak 2019 Kadınlar Avrupa Şampiyonası'nda mücadele verecek A Milli Takım'ın ülkeyi mutlu edecek, gururlandıracak sonuçlar almasını umduklarını söyledi.

AA 26 Haziran 2019 Çarşamba - 14:47

Başkan Hidayet Türkoğlu, Letonya ile Sırbistan'ın ev sahipliğinde  yarın başlayacak şampiyonayla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
 
Başantrenör Ceyhun Yıldızoğlu yönetimindeki A Milli Kadın Takımı'nın  iyi bir hazırlık dönemi geçirdiğine değinen Türkoğlu, "Yeni ekibe dahil ettiğimiz  Ceyhun hoca ve yardımcılarıyla iyi bir takım kurduğumuzu düşünüyoruz. Kamp  boyunca iyi çalıştıklarını yakından takip ettik. A Milli Kadın Takımı'mız,  federasyon olarak her zaman gurur duyduğumuz ve başarılarıyla bizi mutlu eden bir  ekip olmuştur. Önlerinde güzel bir Avrupa Şampiyonası var. Yarın ilk maçta İtalya  ile karşılaşacaklar. İnşallah turnuvaya iyi başlarlar ve ülkemizi mutlu edecek,  gururlandıracak sonuçlar elde ederler." diye konuştu.
 
Türkoğlu, A Milli Takım'ın şampiyonanın ilk maçında yarın  karşılaşacağı İtalya'nın gruptaki en ciddi rakip olduğunu belirterek, şu  ifadeleri kullandı:
 
"Grupta ekip olarak üzerinde durduğumuz, İtalya maçı. İlk maç ve en  zorlu geçecek karşılaşma olacağını aramızda konuşuyorduk. Bu tip turnuvalarda her  maçın önemini gerek sporculuk zamanımızda gerekse şu anki ekibimizde tecrübe  ettik. Her maçın ne kadar değerli olduğunu takımımız biliyor. Yönetim olarak  yanlarında olduğumuzu, ne olursa olsun onları desteklediğimizi her fırsatta dile  getiriyoruz. İnşallah yarın güzel bir galibiyetle turnuvaya iyi başlarlar."
 
"Liderlik büyük avantaj"
 
Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Türkoğlu, grup liderliğinin  önemli bir avantaj olduğunu belirtti.
 
Ay-yıldızlı basketbolcuların grup liderliğinin önemini bildiklerini  aktaran Türkoğlu, "Grubu lider tamamlayınca, otomatik olarak çeyrek finale  yükseliyorsunuz. Çapraz grubumuz biraz zor. O yüzden hedefimiz grubu birinci  bitirmek. Ondan sonra yolları çok açılıyor. Ancak bu bir turnuva. Son dakikaya  kadar ne olacağını bilemeyiz ama grubu lider bitirirlerse büyük bir avantaj elde  edecekler." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Temennimiz ilk 3'te yer almak"
 
Hidayet Türkoğlu, A Milli Takım'ın şampiyonayı madalyayla kapatmasını  temenni ettiklerini söyledi.
 
A Milli Kadın Basketbol Takımı'nın başarılarına değinen Türkoğlu,  sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Yönetim olarak temennimiz, ilk 3'te yer almak. Ekip olarak doğru  insanları doğru yerlere getirdiğimizi düşünüyoruz. Eski sporcular olarak sporda  kazanmanın ve kaybetmenin olduğunu bilen insanlarız. Her fırsatta milli  takımımızın yanında olduğumuz dile getiriyoruz. Kadın Milli Takımı'mız, milli  takımlar arasında en gurur duyduğumuz, en başarılı ekip konumunda. İki defa  olimpiyat oyunlarına gittiler, Avrupa şampiyonalarında ikincilik ve üçüncülükleri  var. İlk hedef grubu lider bitirmek. Çeyrek finale avantajlı bir konumda  gidebilirsek, bazı şeyleri tamamlamış olacağız. Ondan sonra en önemli şey, ilk  6'ya girerek yeniden olimpiyatlara gitme şansını kazanabilmek. İnşallah bizi  mutlu edecek bir turnuva geçiririz."
 
Milli takımlarda jenerasyon değişikliği yaşandığına vurgu yapan başkan  Türkoğlu, "Biz, iyi bir takım kurduğumuza inanıyoruz. Hem tecrübeli  oyuncularımızın gençlere liderlik ederek yardımcı olmasını hem de gençlerin bu  fırsatı iyi değerlendirip takıma katkı sağlamasını umuyoruz. Kamp boyunca güzel  bir süreç yaşadılar. Antrenörümüz çok tecrübeli. Daha önce bu ortamlarda bulunmuş  ve büyük başarılara imza atmış birisi. İnşallah her şey istediğimiz gibi gider ve  bize yakışan bir sonuç elde ederiz." diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler:
Tüm Fikstür