Hidayet Türkoğlu: "Türkiye'ye örnek bir federasyonuz"

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, federasyon olarak yaptıkları işlerle birçok anlamda Türkiye'ye örnek olduklarını söyledi.

AA 20 Kasım 2018 Salı - 11:33

Hidayet Türkoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TBF'nin önemli  işlere imza attığını vurgulayarak şunları kaydetti:
 
"Federasyon olarak birçok anlamda Türkiye'ye örneğiz. Gerek yönetimsel  gerekse yaptığımız işler anlamında tüm Türkiye'ye örnek olduğumuzu düşünüyorum.  Her fırsatta dile getiriyoruz, Sayın Cumhurbaşkanımız sporu seven, destekleyen  aynı zamanda sporcunun yanında olan bir isimdir. Gençlik ve Spor Bakanlığımız da  öyle. Özel sektörlerle de yapılacak ortaklıklar daha geniş kitlelere ulaşmak  açısından çok sağlıklı oluyor. Sponsorlarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır.  Ülke olarak istemediğimiz bir süreçteyiz, bu süreci en yakın zamanda  atlatacağımıza da inanıyoruz, ama bizi sponsorlarımız yalnız bırakmadı. Bu bizim  için gerçekten çok değerli ve önemli. Basketbolu Türkiye'nin her yerine yaymak  istiyoruz. Hedefimiz, Türkiye'nin her yerinde basketbolun konuşuluyor ve  izleniyor olması."
 
"Hedef her zaman büyük organizasyonlarda bulunmak"
 
Hidayet Türkoğlu, A Milli Erkek Basketbol Takımı'nın, 2019 Dünya  Kupası Avrupa Elemeleri'nde 29 Kasım'da İspanya, 2 Aralık'ta da Karadağ'la  yapacağı maçlardan en az birini kazanarak hedefe ulaşacağına inandığını dile  getirdi.
 
Milli takımın gruptaki pozisyonunun iyi olduğunu ifade eden Türkoğlu,  şöyle konuştu:
 
"İnşallah, A Milli Erkek Basketbol Takımımız Dünya Kupası'na gitmeyi  bu İspanya ve Karadağ maçlarında garantileyecektir. Hedef her zaman milli takım  olarak büyük organizasyonlarda bulunmaktır. Şu zamana kadar Ufuk Sarıca ve ekibi  iyi bir atmosfer yakaladı. Son 2 maçımızda da takımımız çok iyi oynadı.  Önümüzdeki iki maçtan birini aldığımızda gruptan çıkmayı garantilemiş ve Dünya  Kupası'na gitme hakkı elde etmiş olacağız. Biz onların her zaman yanındayız ve  destekçileriyiz. İspanya maçında da tüm Türkiye'yi gururlandıracak bir performans  sergileyeceklerdir. Sonunda da galibiyet olursa herkes çok mutlu olur. Kaybetsek  bile Karadağ maçımız var. Karadağ maçı da çok önemli. Ufuk Sarıca ve ekibi her  maçı kazanmak için sahaya çıkıyor. Bundan eminiz. İnşallah bu maçları da  kazanarak 2019 Dünya Kupası'nda Çin'de hep birlikte oluruz."
 
FIBA ile Avrupa Ligi yönetimi arasındaki fikstür krizinin bu sezon da  devam etmesiyle ilgili Türkoğlu, "Bu süreç tamamen bizim dışımızda gelişiyor.  Kulüp başkanları, yöneticileri, antrenörleri konu milli takım olduğunda çok  duyarlı davrandılar. Bu süreci bizim için en sorunsuz şekilde geçirmemizi  sağladılar. İnanın biz de sporcularımızı, kulüplerimizi zor durumda bırakmamak  için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Sonuçta onlar bizi Avrupa'da temsil  ediyor. Her iki tarafı da mağdur etmeyecek bir sonuç elde edilecektir. Şimdiden  tüm duyarlılıkları için herkese teşekkür ediyorum. İnşallah, gerek milli  takımımızın gerekse kulüplerimizin kazanacağı bir süreç olur. " ifadelerini  kullandı.
 
Kadın millilerin Avrupa Şampiyonası'na gitmeyi garantilemesi
 
Hidayet Türkoğlu, 2019 Avrupa Şampiyonası'na gitmeyi garantileyen A  Milli Kadın Basketbol Takımı'nı da tebrik etti.
 
B Grubu'ndaki 5 maçını da kazanan ve yarın liderlik için Kayseri'de  Belarus'la karşılaşacak milli takım hakkında Türkoğlu, "Bütün ekibi kutluyorum.  Gerek Avrupa gerekse dünya şampiyonaları olsun her zaman hedefimiz madalyadır.  Sporda kazanmak kadar kaybetmenin de olduğunun farkında olan bir ekibiz. Son  Dünya Kupası'nda istediğimizi alamadık. Önümüzdeki yıl Avrupa Şampiyonası'na  katılmak için sporcu arkadaşlar, her şeyi geride bırakıp Polonya karşısında iyi  bir galibiyet elde etti. Garantiledik ama Kayseri'de Belarus'u da yenip grup  lideri olarak oraya gitmeliyiz. Yönetim olarak her zaman takımımızın yanındayız."  diyerek sözlerini tamamladı.
 

Etiketler:
Tüm Fikstür