IAAF, Rusya'nın cezasının devamına karar verdi

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), devlet destekli doping programı uygulandığı gerekçesiyle 2015 yılında üyeliğini askıya aldığı Rusya Atletizm Federasyonunun (ARAF) cezasının süreceğini açıkladı.

04 Aralık 2018 Salı - 19:05

IAAF'den yapılan açıklamaya göre, Monaco'nun Monte Carlo kentinde  gerçekleştirilen konsey toplantısında, Rusya'nın üyeliğe yeniden kabulü için  gerekli şartları karşılayıp karşılamadığını takip eden çalışma grubunun raporu  okundu.
 
Raporda, Moskova Doping Kontrol Laboratuvarı'nın veri tabanındaki  numune ve kayıtlar Atletizmde Dürüstlük Birimine (AIU) verilinceye kadar ARAF'ın  cezasının devam edeceği belirtildi. IAAF böylece ARAF'ın itirazını 9. kez  reddetti.
 
Bu kararla Rus atletler, 1-3 Mart 2019 tarihlerinde İskoçya'nın  Glasgow kentinde düzenlenecek Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda Rusya bayrağı  altında mücadele edemeyecek. IAAF Doping İnceleme Kurulunun onay verdiği atletler  ise organizasyonlarda "tarafsız sporcu" olarak yer alabilecek.
 
Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) tarafından sistematik doping  iddiasını soruşturmak için görevlendirilen bağımsız komisyonun, "Rusya'nın devlet  desteğiyle dopingi desteklediği" sonucuna vardığı ilk raporunun açıklanması  sonrası IAAF, 2015'in kasım ayında ARAF'ın üyeliğini askıya almış ve Rus  atletleri geçici olarak uluslararası müsabakalardan men etmişti.
 
WADA da Moskova Doping Kontrol Laboratuvarı'nın akreditasyonunu askıya  almış, Rusya Dopingle Mücadele Ajansının (RUSADA) da faaliyetlerini sürdürmesinin  uygun olmayacağını açıklamıştı.
 
Yaşananların ardından Rus sporcular, 2016 Rio Olimpiyatları,  Londra'daki 2017 Dünya Atletizm Şampiyonası, 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları  ve Berlin'deki 2018 Avrupa Atletizm Şampiyonası'na tarafsız sporcu unvanıyla  katılabilmişti.
 
WADA, faaliyetleri yaklaşık üç yıldır askıya alınan RUSADA'nın  cezasını, eylül ayında  kaldırmıştı.
 
  
 

Etiketler:
Tüm Fikstür