İbrahim Seten Aziz YILDIRIM ilk kez kaybetti
16 Haziran 2011 Perşembe


Yıldırım Demirören’in evinde yapılan teklifle, federasyon başkanlığı için Mehmet Ali Aydınlar ortaya çıktığında Göksel Gümüşdağ’ın verdiği ilk demeci hatırlıyorum:

“Ben yine de Futbol Federasyonu Başkanlığı’na adayım.. 14-15 kulüp benim arkamda.. 29 Haziran’da görüşürüz..”

Aziz Yıldırım’ın desteğiyle kulüplerle müzakerelere devam etti, daha önce desteğini aldığı Süper Lig kulüpleriyle (örneğin E.Şehir, Antalya, Manisa, Sivas) görüşmeler yaptı.. G.Saray Başkanı Ünal Aysal’dan destek istedi..

Ama ne olduysa oldu, emir “büyük yerden” geldi ve dün itibarıyla yarıştan çekildi Gümüşdağ.. Görünüşte sadece 4 kulübün(Beşiktaş, G.Saray, Trabzon ve Antep) desteğiyle ortaya çıkmış Mehmet Ali Aydınlar’ın altında görev yapmaya razı oldu.. Dün M.Ali Aydınlar, Aziz Yıldırım ve Göksel Gümüşdağ’la birlikte fotoğraf verince fısıltı gazetesi yine yanlış haberi manşetine taşıdı: “Bu savaşı Aziz Yıldırım kazandı.. Hem F.Bahçeli bir başkan geliyor, hem de yakın adamı Göksel Gömüşdağ’ı başkan vekilliğine getirdi.. Daha ne olsun!”

Ben öyle düşünmüyorum.. İşte benim bakış açımla kazananlar ve kaybedenler:

KAZANANLAR:

1-M.Alİ Aydınlar: F.Bahçe başkanlığı için önümüzdeki mayıs ayında Aziz Yıldırım’la kongre savaşına girecek, büyük ihtimalle kaybedecekti.. Şimdi futbolun 1 numaralı koltuğuna oturdu.. Üstelik kafasında boza pişirmesi gereken 4 kulübün desteğiyle.. Muhtemelen rahat bir başkanlık dönemi geçirecek.. 4 yıl sonra federasyon başkanlığını bıraktığında, F.Bahçe’nin seçim dönemi gelmiş olacak.. Kim bilir, belki de şartlar uygun olursa F.Bahçe Başkanlığı şansı da devam edecek..

Yıldırım Demİrören: Düne kadar Beşiktaş, federasyon kulislerinde hep yanlış adayı desteklemiş ve kaybetmişti.. 4 yıl önce Hasan Doğan başkan seçilirken Demirören, Haluk Ulusoy’un yanında olduğu için kurullara ve yönetime adam sokamamıştı.. Şimdi ise M.Ali Aydınlar ismini ilk ortaya atan, ilk teklifi yapan, kongre satrancında Aziz Yıldırım’ı mat eden isim oldu.. Saha dışındaki bu galibiyetin etkileri, orta vadede daha iyi anlaşılacaktır.. Demirören, Aziz Yıldırım’a rağmen Türk futbolunda ilk kez bir şey gerçekleştirmeyi başaran isim oldu, “Artık ben de büyük oyuncuyum” mesajı verdi..

Sadrİ Şener: Aziz Yıldırım’dan bu sezonun intikamını aldı.. İlk andan itibaren hep M.Ali Aydınlar’ın yanında oldu.. Tabii algı zorluğu çeken Trabzon camiası Şener’i suçlayacak, “Aziz Yıldırım, TFF’yi ele geçirdi, başkan veya başkan vekili niye bizden değil?” diyecek.. Ama gerçek tam tersi.. Aydınlar, Trabzon’un adayı aslında..

İbrahİm Kızıl: Anadolu’nun yeni yükselen değeri oldu.. Eskiden AK Parti rüzgarını ilk estiren Kayserispor olurdu.. Şimdi bu ünvan Gaziantepspor’a geçti.. Büyük oyuncuların masasında yerini aldı, Kayseri efsanesini tarihe karıştırdı..

KAYBEDENLER:

Azİz Yıldırım: İlk kez kaybetti, 1 yıldır nakış gibi işlediği proje çöpe gitti.. Özgener’in gitmesi, yerine yakın dostu Gümüşdağ’ın gelmesi demek, F.Bahçe’nin Tahkim Kurulu, yönetim kurulu gibi kritik bölgelerde cirit atması anlamı taşıyacaktı.. Ama son virajda rakiplerinin ortaya çıkardığı M.Ali Aydınlar ismi daha fazla teveccüh gördü.. Üstelik Aydınlar, Aziz Yıldırım’a rağmen aday çıktı.. Aziz Yıldırım’a karşı F.Bahçe’de başkan adayı olmayı planlayan Aydınlar’ın, TFF’de Yıldırım’ın etkisinde kalacağını düşünmek idiotluk olur.. Üstelik Gümüşdağ’a “Otur oturduğun yerde” mesajı Ankara’dan geldiyse, bu kontrolsüz çıkışın faturası Aziz Yıldırım’a da kesilebilir.. Dikkatle izlemek lazım..

Göksel Gümüşdağ: Hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki 2 numara koltuğunu, hem kulüp başkanlığını, hem de Kulüpler Birliği 2. başkanlığını kaybetti.. Karşılığında TFF’de 2. başkan oldu.. Bir önceki 2. başkan Servet Yardımcı ne derece etkili performans sergilediyse, Gümüşdağ da aynı seviyede kalacaktır.. Üstelik Aziz Yıldırım’la yakınlığı çok net biçimde ortaya çıktı, karizma kaybına uğradı..

Ünal Aysal: Demirören’in evindeki ilk toplantıya G.Saray adına katılan Adnan Öztürk, “Biz Aydınlar’ın arkasındayız” dedi.. Ancak Aysal, Ali Dürüst ve Fatih Terim’in etkisiyle dümeni daha sonra Göksel Gümüşdağ’a kırdı.. Arkasında durmadığı aday yarışı kazanınca, G.Saray da kaybedenler arasına girdi.. Aysal’ın dün öğle saatlerinde, seçilme şansı sıfır olan Mehmet Atalay’la görüşmesi, bu kulisler için henüz acemi olduğunu gösterdi..

Recep Mamur: Aziz Yıldırım’la işbirliği yaparak Gümüşdağ’ı başkan yapacak oluşumun en etkili adamı olacaktı.. Sonuçta elinde kala kala Kulüpler Birliği kaldı, Aydınlar’a mesafeli bir duruş sergiledi.. Ama başkanlık trenine son istasyonda bindi.. Protokol sırasındaki öncelikli yerini kaybetti, üstelik Ankara’nın da tepkisi topladı..