İsmail Balaban çekildi, Orhan Okulu başpehlivan oldu

666. Tarihi Antalya Elmalı Yeşilyayla Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde İsmail Balaban'ın sakatlanıp çekilmesiyle Orhan Okulu 6. kez üst üste başpehlivan oldu.

09 Eylül 2018 Pazar - 18:55 | Son Güncelleme : 09 09 2018 - 19:32

Antalya'nın Elmalı ilçesinde düzenlenen ve son gününde  yağış altında gerçekleştirilen 666. Elmalı Yağlı Güreşleri'nde Orhan Okulu, üst  üste altıncı kez başpehlivan olarak rekor kırdı.
 
Türk'ün ata sporu güreşin "ilk er meydanı" olarak kayıtlara geçen ve  Elmalı ilçesindeki Recep Gürbüz Güreş Sahası'nda gerçekleştirilen organizasyonun  baş boyu yarı finalinde İsmail Balaban ile Ali Gürbüz, Orhan Okulu ile de Nedim  Gürel karşılaştı.
 
Kıyasıya geçen müsabakada Orhan Okulu, Nedim Gürel'i yenerek finale  yükseldi. Diğer başpehlivanlar İsmail Balaban ile Ali Gürbüz ise yağış ve dolu  altında mücadele etti.
 
Aileler araya girdi
 
Oldukça çekişmeli geçen ve 2 saat 5 dakika süren müsabakada, İsmail  Balaban'ın babası Hasan ve dedesi Mehmet Balaban, er meydanına çıkarak, güreşin  bitirilmesini istedi.
 
Ailelerin araya girmesine rağmen güreşmeye devam eden İsmail Balaban,  Ali Gürbüz'ü yendi.
 
Orhan Okulu üst üste 6. kez başpehlivan
 
Final müsabakasında Orhan Okulu ile İsmail Balaban karşılaştı.
 
Kıyasıya geçen mücadeleye İsmail Balaban sakatlığı nedeniyle devam  edemeyince, Orhan Okulu başpehlivanlığı kazandı.
 
Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri'nde üst üste altıncı kez başpehlivanlığı  kazanan Orhan Okulu, Elmalı'da üst üste 5 kez başpehlivanlığı elde eden Ahmet  Taşçı ile paylaştığı rekorun tek sahibi oldu.
 
Güreşleri, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel,  Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürü  Mehmet Baykan, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, çeşitli partilerin  milletvekilleri ile çok sayıda sporsever izledi.
 
Yağlı güreşin yaşayan efsanesi olarak adlandırılan Ahmet Taşçı, 1989,  1990, 1991, 1992 ve 1993 yıllarında Elmalı başpehlivanı olmuştu.
 
 

Etiketler:
Tüm Fikstür