İsviçre'nin yıldızı Bruma & Sneijder

Sarı-kırmızlılar ilk kamp dönemini geride bırakırken, iki oyuncu öne çıktı:

YALIMCAN SARPYEL 21 Temmuz 2016 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 21 07 2016 - 7:38

Geçen sezonu Real Sociedad’da geçiren Bruma, transfer planlarını bırakıp aklını tamamen G.Saray’a verirse bu sezon parlar...
 
İLK dönem kampını İsviçre’de tamamlayan sarı-kırmızılılarda herkesin ilk merak ettiği geçen sezonun sonunda takımın başına kısa süre için geçen Jan Olde Riekerink’in yola nasıl devam edeceğiydi. Hollandalı çalıştırıcı bu kez farklı bir proje için takımla birlikte çalışmalarına başlarken kamp dönemi boyunca neler yaptığını da yakından izleme fırsatı bulduk. 
 
GWATT bölgesinde, görenin ağzını açık bırakan bir doğa içinde yapılan kampta öne çıkan 3 isim vardı; Riekerink, Bruma, Wesley Sneijder... 
 
TAKIMA HAKİM 
 
Hollandalı teknik adam profil yapısı itibariyle kariyeri boyunca genç oyuncularla çalışmış, bir çok oyuncuyu dünya futboluna kazandırmış bir hoca. Bu özelliklerinin hepsini İsviçre kampında çıplak gözle görme şansı yakaladık. 
 
HER an antrenmanın içinde olan Riekerink, oyuncularından ne yapmalarını istediklerini göstererek anlattı. Diyaloglarının da üst düzeyde olduğunu belirtmek lazım. Oynatmak istediği oyunun felsefesini de hemen hemen her antrenmanda anlattı; Hırslı, topa sahip olan ve tutkulu oyun. Bundan sonrasını sezon içinde görüp istediklerinin ne kadarını uygulatabileceğini göreceğiz..
 
BRUMA UYUMLU
 
TARTIŞMASIZ en yaratıcı, en göze batan, taraftarı en çok heyecanlandıran isim Bruma oldu. Portekizli’ye La Liga gerçekten çok yaramış. G.Saray’a geldiğinde çok eleştirilen son paslardaki ve bitirici vuruşlardaki eksikliğini tamamen gidermiş. Verdiği paslar, asist denemeleri ve son vuruşları çok çok iyiydi. 
 
WESLEY Sneijder ile de tutturduğu ritim, uyum gerçekten beğeni topladı. Eğer kafasındaki transfer soru işaretlerini de menajerinin tutumunu da arkasında bırakıp tam konsantrasyonunu G.Saray’a vermeyi başarabilirse bu sezonun da yıldızı olur.
 
CEZA SNEIJDER’İ YIKAMADI 
 
SEZONA 2.3 milyon Euro’luk şok ceza ile başlayan Hollandalı yıldızın nasıl bir tutum içinde olacağı çok konuşuldu. Bir taraf asla sarı-kırmızılılara dönmez dedi, bir taraf ise dönse bile motive olmaz, eskisi gibi oynamaz dedi. Ama o  yine bekleneni yapmadı.. 
 
TAM bir profesyonel gibi davrandı. Kampın en hırslı ismi oldu. Hatta milli takım izninde olan 1. kaptan Selçuk İnan’ın yokluğunda kaptanlığın bütün gereklerini yerine getirdi. Jan Olde Riekerink ile takım arasındaki bağlantıyı kurdu. Sadece hazırlık maçlarında değil kazanma hırsını antrenmanda, ayak tenisinde bile göstererek herkese rol model oldu.
 
CHEDJOU
 
Sezon başında durumu belli değildi. Gidecek mi kalacak mı soruları vardı. Şu an için takımda kalmış gözükse de aklının başka yerde olduğu söylenebilir. Süre aldığı dakikalarda çok ciddi hatalara imzasını attı. Böyle giderse formayı kaybeder.
 
LINNES
 
Büyük umutlarla alınmasına rağmen hayâl kırıklığı yaşatmaya devam ediyor. Geçen sezonun devre arasında alındığı için uyum süreci içerisinde demiştik ama kampta da beklenen patlamayı yapamadı.
 
DONK
 
Ne kötü performansı ne yaptığı hataları yazmayacağım.. En kötü tarafı umursamaz tavrı. Dünya yansa sanki kafasını diğer tarafa çevirecek gibi. Melo’nun yokluğunu doldurması için alındı, G.Saray taraftarının Melo’yu daha çok özlemesine neden oldu!
 
OLCAN
 
Performans çizgisi çok belli Olcan Adın’ın. Ne iyi denebilir ne de kötü. Ama G.Saray’da oynamak için bu grafik yeterli mi diye sorarsanız cevap çok net: Hayır!
 
SİNAN GÜMÜŞ 
 
Geçen sezonun tartışmasız en heyecan veren ismiydi. Ancak ilk kampta kendini fazla gösteremedi. Belki tatilin etkisiyle geç form tutacak. Ama fiziken ciddi olarak gelişim göstermiş. 
Bruma’nın dönüşüyle birlikte forma rekabetinin artacağı düşünülürse ikinci kampta patlama göstermesi şart.
 
YASİN
 
Geçen sezondan bir farkı yok. Sanki onun için geçen sezon hiç bitmemiş. Yine bildiğiniz Yasin’di. Topu seviyor, çizgiye kadar rahat iniyor ama yine son pas ya da şut gol getirmiyor.
 
SABRİ
 
30 yaşından sonra futbolu iyi anlamda değişti. Özellikle süre aldığı dakikalarda hücum anlamında çok ciddi katkılar yaptı. Ancak savunmada o kadar da etkili olamadı.
 
CAROLE
 
Fransız oyuncu Jason Carole, İsviçre’deki ilk kamp döneminin en çok öne çıkan oyuncularından biriydi. Mücadeleci yapısı ile antrenmanlarda bile tüm eforunu sahaya yansıtırken hırsı ile de takıma örnek oldu.
 
TARIK
 
Tarık: Artık G.Saray’daki günleri sayılı denebilir. Bir çok ismin eksik olduğu kampta bile kendini gösteremedi.
 
SALİH DURSUN
 
Koray’ın sakatlığını fırsata çevirdi denebilir. Stoperde görev aldığı iki maçta da sahanın iyilerindendi. Yönetimin, Denayer’i tekrar kiralamayı düşündüğü bu günlerde belki fikirlerini değiştirebilir. 
 
HAMİT ALTINTOP
 
Belki de futboldaki bir ilki başarmaya çalışıyor. 34 yaşında, sakatlılardan dolayı tam bir sene futboldan uzak kaldı ve tekrar dönmek için çaba sarf ediyor. Ancak hem yaşının hem de sakatlığının getirdiği handikaplar çok. Sürati yavaştan bile az. Maç temposu normal yok. Ama çok istekli. Bu yeterli olur mu olmaz mı, en azından ikinci kampta tablo biraz daha netleşir.
 
GÖKAY
 
Çok fazla görme şansımız olmadı. Ama hocalarından gelen raporlar gelecek adına sevindirici.
 
UMUT
 
Hep aynı çizgide Umut Bulut. Mücadele ediyor, çok koşuyor, arkadaşlarına destek veriyor. Ama G.Saray’ın gol yükünü, tek forvetli sistemde Umut karşılayabilir mi? Hayır.
 
CENK GÖNEN
 
Muslera’nın yokluğunda iyi ve kaliteli bir alternatif olduğunu gösterdi. Diğer kaleciler Eray İşcan ve İsmail Çipe ise G.Saray forması için yetersiz oldukları gerçeğiyle yüzleştiler.
 
BİRHAN
 
Gelecek adına ümit vericiydi. Orta sahada sorumluluk alarak oynadı. G.Saray’da Selçuk, Hamit, Sneijder gibi çok önemli isimlerle beraber bir sene antrenmana çıkarsa gerçekten önü çok açık. Ama bu sezon için belki rotasyona girer.
 
 
ENDOĞAN
 
En büyük handikapı G.Saray’da kalırsa yabancı statüsünde oynayacak olması. Hazırlık maçında attığı bir gol dışında kamp boyunca pek de parlak bir grafik ortaya koyamadı.
 
BERK
 
Fiziki yapısı, futbol bilgisi gayet iyi. Ama G.Saray’da oynamaya yetecek özelliklere henüz sahip değil. Süre alabileceği bir formül üretilmeli ve gerekirse de başka bir takımda deneyim kazanması sağlanmalıd.
 
Serdar Aziz’in forması hazır!
 
BURSA’DAN büyük beklentilerle transfer edilen Serdar Aziz, yaklaşık üç ay sonra hazırlık maçında sahaya çıktı. Yaşadığı sakatlıktan iyi geri döndüğünü söyleyebiliriz. Normalde Anadolu’dan İstanbul ekiplerine gelen oyuncuların adaptasyon süresine ihtiyacı vardır. Ama Serdar bunu yaşamıyor. 
 
ÖZELLİKLE ilk forma giydiği maç olan Zürih karşılaşmasında hiç sırıtmadığı gibi sahanın iyilerindendi. Önde bastı, kademe yaptı, hatta Chedjou’nun da eksiklerini gidermeye çaba gösterdi. Bu çizgide devam ederse forma rekabetinin üst düzey olacağı stoper bölgesinde yeri garanti olan ilk isim olur.
 
KENDİNE GÜVENİYOR
 
iSEMRAH Başsan mücadeleci, hırslı, istekliydi. Gelişime açık olduğunu gösterdi. Kendine güveni tam. İlk on bire sürekli girmesi zor gözükse de zamanla rotasyonun iyi bir ismi olabilir.

Tüm Fikstür