İzlanda'da büyük skandal! Milli Takım'a pasaport işkencesi

Konya'dan özel uçakla Keflavik Havalimanı'na gelen milli takım kafilesi, ülkeye girişleri sırasında İzlandalı yetkililer tarafından yaklaşık 2 saat pasaport kontrolünde bekletildi. Yaşanan skandala Türkiye'nin tepkisi sert oldu.Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Milli takımımıza İzlanda’da yapılan saygısızlık kabul edilemez ve gereği yapılacaktır" derken, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da "Milli Takımımızın İzlanda'da havalimanında maruz kaldığı muamele diplomatik teamüller bakımından da insani bakımdan da kabul edilemez. Gereğini yapacağımızdan milletimizin şüphesi olmasın" ifadelerini kullandı.

AA 10 Haziran 2019 Pazartesi - 0:39 | Son Güncelleme : 10 06 2019 - 9:11

A Milli Futbol Takımı, 2020 Avrupa Şampiyonası  Elemeleri H Grubu'nda İzlanda ile 11 Haziran Salı günü yapacağı maç için bu  ülkeye geldi. Konya'dan özel uçakla Keflavik Havalimanı'na gelen milli takım  kafilesi, ülkeye girişleri sırasında İzlandalı yetkililer tarafından yaklaşık 2  saat pasaport kontrolünde bekletildi.Milli oyuncuların özel eşyalarının detaylı arandığı ve uzun süre  pasaport kontrolünde tutulduğu öğrenildi.
 
 
Milli futbolcular Emre Belözoğlu ve Burak Yılmaz, havalimanı çıkışında  yaşananlara tepki gösterdi.
Burak Yılmaz, "Yaptıkları saygısızlık, terbiyesizlik. Üç saattir orada  bekliyoruz. Herkesin çantasını aldılar, herkesin kremlerini aldılar, çantasını  alıyorlar. Tekrar tekrar geçiyorlar, biz 6,5 saat uçtuk, 3 saattir de bekliyoruz.  Hatta bazı arkadaşlarımız hala gelemedi. Çıkabilen geliyor işte." ifadelerini  kullandı.
 
 
Kaptan Emre Belözoğlu da "Ben bir şey söylemek istemiyorum. Bizim  ülkemize kurban olsunlar. Gereğini açıklarlar. Ne yazık ki evet, indiğimizden  itibaren içeride gereksiz fazla arama yapıldı." diye konuştu.
 
Öte yandan İzlandalı bir taraftar, açıklama yaptığı sırada Emre  Belözoğlu'na, mikrofon tutar gibi tuvalet fırçası uzattı. Söz konusu taraftar,  daha sonra gözden kayboldu.
 
  
Ay-yıldızlı ekip, havalimanındaki uzun bekleyişin ardından otobüsle  başkent Reykjavik'e geçerek kamp yaptığı otele yerleşti.A Milli Takım, maçın yapılacağı Laugardalsvöllur Stadı'nda TSİ  21.45'te yapacağı antrenmanla hazırlıklarını tamamlayacak.Antrenman öncesinde A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol  Güneş, bir futbolcunun katılımıyla basın toplantısı düzenleyecek.
 
CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN SERT TEPKİ 
 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Milli takımımıza İzlanda’da yapılan saygısızlık kabul edilemez ve gereği yapılacaktır. Girişim başlatılmıştır. Devletimiz ve milletimiz milli takımın yanındadır. En güzel cevabı milli takımımız sahada verecektir" dedi.
 
ÇAVUŞOĞLU: KABUL EDİLEMEZ
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  A Milli Futbol Takımının İzlanda'da havaalanında pasaport  kontrolünde bekletilmesi ve detaylı aranmasına ilişkin Twitter hesabından  paylaşımda bulundu.  Mevlüt Çavuşoğlu, "Milli takımımızın İzlanda havaalanında maruz  kaldığı muamele diplomatik teamüller bakımından da insani bakımdan da kabul  edilemez. Gereğini yapacağımızdan milletimizin şüphesi olmasın." ifadelerini  kullandı.
 
AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK: KINIYORUZ
 
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, A Milli Futbol Takımının İzlanda'da havaalanında pasaport  kontrolünde bekletilmesi ve detaylı aranmasına ilişkin Twitter hesabından  paylaşımda bulundu.  Milli Takıma yönelik bu tutuma tepki gösteren Çelik, şunları kaydetti:  "Milli Takımımıza İzlanda havaalanında yapılan saygısız muamele,  İzlanda yetkili makamlarının doğrudan sorumluluğundadır. İzlanda makamlarını en  güçlü şekilde kınıyoruz. Sporun ruhuna yakışmayan bu saygısızlık karşısında  gerekli tüm cevaplar net şekilde verilir. İzlanda makamları, insani olmayan,  sporun ruhuna uymayan ve diplomatik açıdan asla kabul edilmeyecek bu  davranışların sorumlusudur. Milli takımımıza yapılanlar bir nevi şiddettir.  İzlanda makamları bu 'ilkel' uygulama için özür dilemelidir.  Bu yanlışı telafi  edecek adımlar atmalıdır."

 
 
 
 
 
 

Etiketler:
Tüm Fikstür