Karaman: "Şampiyonluk planlama işi"

Trabzonspor Teknik Direktörü Ünal Karaman, "Ben, oyuncularım ve yöneticilerimiz yapabileceklerini maksimum yapar ve ondan sonra getirisine bakıp değerlendirebiliriz. Finalde bayrağı kim sallasın derseniz, elbette ben sallamak isterim." ifadelerini kullandı.

10 Ocak 2019 Perşembe - 19:14

Bordo-mavili kulübün internet sitesinde yer alan açıklamada, teknik  direktör Karaman'ın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bordo-mavili  takımın Antalya'da gerçekleştirdiği kampı takip eden gazetecilerle bir araya  geldiği belirtildi.
 
Açıklamada, futbol şube sorumlusu Haluk Şahin, Özer Bayraktar ve  yönetim kurulu üyesi Tuncay Uzunal'ın da katıldığı sohbetteki görüşlerine yer  verilen Karaman, genç oyuncuları yakından takip ettiklerini kaydetti.
 
"Konu, insanların çaresizlik veya kriz ortamlarında gençlere yönelmesi  değil, bu işe yön verebilecek insanların ne derece sportif manada düşünüp, ne  derece aklını, yüreğini, duygularını spora ve sporun getirdiklerine  ayırdıklarıyla alakalı." diyen Karaman, şöyle devam etti:
 
"Bazen insanların kafasında ve yüreğinde bin bir tilki gezerse  önündeki genci görmez. Konu transferden ibaret değerlendirilebilir ama sen  önündekini görürsen, alırsın. Bunlar çok da genç diyeceğimiz yaşta değiller, bu  yaştaki çocuklar vatan bekliyorlar. Bundan daha güzel bir yaş var mı? Biz bazen  öteliyor olabiliriz, ama kriz ortamı gibi değerlendirmedik. Transfer yapmış  olsaydık da bu genç oyuncularımızı yine getirecektik. En azından takibini  yakından görme anlamında. Bazen içinde bulunduğunuz şartlar, sakatlıklar veya  farklı zorluklar sizi düşüncelerinizi hızlandırmaya itiyor olabilir. Bizim  getirdiğimiz 10 oyuncu da umarım fark yaratır. Ben 18-19 yaşında A Milli Takım  forması giydim. Ben bakmayacağım da genç oyunculara kim bakacak? Artık onlar ana  kuzusu değiller. Biraz daha erken acıyla yüzleşmeleri gerekiyor. Daha sosyolojik  değerlendirecek olursak, ülke şartları biraz daha öteliyor. Sen gençsin, biraz  dur bakalım deniyor. O çocuklar da samimiyetle kendilerini geliştirecek insanlar  yerine, kendilerini başka yönlere çekecek insanların etkisine giriyor. Ardından  da zaman kaybı ve insan israfı oluyor. Bu da bizim sevdiğimiz bir şey değil."
 
"Kahin değiliz"
 
Karaman, iyi futbolla birlikte centilmenlikte de zirvede olan bir  takım hedeflediklerini anlatarak, "Sezonun sonunu düşünüp de yorumlamak zor,  kahin değiliz. Genel bakışımda şu var; kaybetmeyi sevmiyorum. Hiçbir oyuncum da  kaybetmeyi sevmez ama bu, sonuca gitmek için her şey mübah demek değil. Ben,  oyuncularım ve yöneticilerimiz yapabileceklerini maksimum yapar ve ondan sonra  getirisine bakıp değerlendirebiliriz. Finalde bayrağı kim sallasın derseniz,  elbette ben sallamak isterim." ifadelerini kullandı.
 
Hep maç maç düşündüklerini ifade eden Karaman, "Önümüzde Balıkesirspor  maçı, o maç bittikten sonra Başakşehir maçı var. Maç maç gideceğiz, sonra  oyuncularımız bizi nereye taşırsa, bize inananlar nereye taşırsa inşallah orada  olacağız. Ama futbolda da biliyorsunuz sezon sonu çok uzun bir süre." yorumunu  yaptı.
 
"Sosa iyi bir insan, iyi bir kaptan"
 
Karaman, oyuncuların sakat sakat özverili şekilde forma giydiğini  vurgulayarak, şunları kaydetti:
 
 "Burada oyuncularımın özel bir alkışı hak ettiğini düşünüyorum. Özel  bir duruş gösterdiler, asla kaçmadılar. Takımın ihtiyacı olduğu bir dönemde  sakatlıklarına rağmen mücadele ettiler. Sosa'nın sakatlık yaşaması da bizi kısmen  etkiledi. Ama öyle bir geriye yaslanmamız, taktiksel manada söz konusu değil. Bu  güç meselesidir, sahada güçlü kalabilirseniz bir anlam ifade eder. Bana göre en  büyük kaybımız yaşadığımız sakatlıklar oldu. Sonrasında Onazi'nin yaşadığı  sakatlık, Sosa'nın sakatlığı, Allah'a şükürler olsun, Allah inşallah daha başka  sakatlıklar yaşatmaz. Sosa çok iyi çalışıyor, inanılmaz iyi çalışıyor. İyi bir  kaptan, iyi bir insan, iyi bir lider ve sorumluluklarının da farkında. Sabah  bakıyoruz inanılmaz çalışıyor, her geçen gün de üzerine koyduğunu görüyoruz.  Tarih veremiyoruz ama daha iyiye gidiyor. İyileşirse oynar, iyileşemezse  iyileşene kadar bekleriz iyileşince oynar. İyi bir kamp dönemi geçiriyoruz,  inşallah bunun sonuçlarını da oynayacağımız maçlarda önünüze koyarız."
 
"Şampiyonluk planlama işi"
 
Şampiyonluğun uzun ve planlanarak ilerleyebilecek bir süreç olduğunu  vurgulayan Karaman, "Hiçbir hazırlığın içerisinde olmadan 'Biz şampiyon olacağız'  dediğiniz anda ancak kendini bilmeyen, pozisyonunu bilmeyen, haddini bilmeyen,  gideceği son noktayı bilmeyen, sınırı bilmeyen insanların sığ düşünceleri olarak  kalır. O da bizim ne hayata ne de spora bakışımızla örtüşür. Tek başına oyun  oynamak değil oyuncuyu, topluma her anlamda hazır bir birey olarak  yetiştirmelisiniz. Madem önemli bir sivil örgütsünüz, binlere, on binlere,  milyonlara yön veren bir örgütsünüz, işinizin gereğini yapmak zorundasınız. Doğru  ve akılcı yönetimlerle beraber, daha çok aidiyet duygusu hisseden oyuncularla  birlikte, acıyla yoğrulan insanların oluşturduğu bir camia ve onun yetiştirdiği  bireyler olarak daha güvenle bakıp planları daha sağlıklı yapabilirsiniz.  İnşallah elimizde var olan oyuncuların üst düzey yetenekleri ile beraber  kulübümüzün geleceğe daha güzel bakabileceği bir yerde ligi sonlandıracağız."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Karaman, bunun da bazı şeylerin biraz daha hız kazanarak yapılmasına  vesile olacağına değinerek, "Umarım bunu başarabiliriz, umarım yönetimimiz bunu  başarabilir, umarım siz basın mensupları buna vesile olursunuz. Ali mi oynar,  Veli mi oynar, o mu çıkar, bu mu çıkar dediğiniz anda daha çok beklersiniz  şampiyonluğu. Konu ondan daha derin." şeklinde görüş belirtti.
 
Şahin: "5 yıllık planlarımız var"
 
Trabzonspor Futbol Şubesi Sorumlusu Haluk Şahin ise yaptığı  açıklamada, altyapıdaki çalışmalara dikkati çekerek, şunları aktardı:
 
"Biz Özer Bey ile birlikte futbola bakıyoruz. Altyapıda Hamit hocamız,  1461 Trabzon'da da Hamdi hocamız futbolla ilgileniyorlar. Hami hoca, aşağıda  dershaneler yaptı. Çocukların boş zamanında üniversiteden hocalar, profesörler  geliyor ve özel ders veriyor. İki grupta da psikologlarımız var, psikologlarımız  çocuklarla birebir ilgileniyor. 1461 Trabzon'da şu anda burada olan  futbolcularımız boş zamanlarında İngilizce kursu alıyorlar. Onları yarına  hazırlıyoruz. Yarın sizin karşınıza çıktıklarında en azından o dili de  konuşabilsinler diye. Onlar istiyor bizden, biz de dediklerini yapıyoruz.  Hepsiyle birebir ilgileniyoruz. Biz yönetime geldikten sonra Her toplantıda, her  idmanda onlarla beraberiz. Bir baba oğul ilişkisi kurmuş durumdayız. Bekleyip  göreceğiz. Üç yıllık bir yönetimiz ama 5 yıllık planlarımız var. Burada bir  sistem bırakacağız."
 
  
 
 
 

Etiketler:
Tüm Fikstür