Kartal uçuşa hazır

Kobe transferi zor ama Beşiktaş geç başladığı transferde zirveyi tehdit edebilecek bir kadro kurdu

Kaan KURAL 28 Ağustos 2011 Pazar - 1:23

Hawkins, Erceg, Petravicius ve Kemp sadece kaliteli değil, birbirini de çok iyi tamamlayacak isimler. Kritik soru ise D-Will’in bu takıma ne kadar liderlik edeceği?

BEŞİKTAŞ basketbolda iddialı takımlar arasında transfere en geç başlayan takım oldu. New Jersey Nets’ten alınan Deron Williams bombasının ardından Kobe Bryant ve Kevin Durant gibi süper yıldızlar gündemi çok meşgul etti ama takımı yakından takip edenler “Peki diğer pozisyonlar ne olacak?” diye soruyorlardı.

YABANCILAR TAMAMLAYICI

GENELDE transferde gecikmek ‘kalanlarla yetinmek’ sonucunu verir. Bu açıdan sonuçları pek olumlu değildir ama bu defa siyah-beyazlılar biraz da şansının yardımıyla geç kalmanın meyvelerini topladı piyasada. Yunanistan’daki mali kriz, Avrupa genelindeki yavaşlama derken Beşiktaş Williams’ın yanına Avrupa Ligi’nin önemli oyuncuları David Hawkins, Zoran Erceg ve Marijonas Petravicius gibi çok önemli isimleri kattı. Geçen sezon çok verim veren Marcelus Kemp de takımda kaldı. Sadece üst düzey yabancılar değil bu isimler. Birbirlerini de çok iyi tamamlayan oyuncular.

ZORAN Erceg dış şutu çok etkili, potadan uzakta oynayabilen bir uzun. Petravicius ise pota altı fundamentali ve boyalı alan bitiriciliği ile Avrupa’nın en etkili isimlerinden. Yan yana birbirlerini tamamlayan harika bir ikili olacaklar. Keza Hawkins ve Kemp de. Kemp genelde atletik yeteneklere dayalı şut temelli oynarken, Hawkins fizik teması, içeriye girmeyi seven bir isim. Yabancıları birbirini tekrarlayan değil, tamamlayan özelliklere sahip Beşiktaş’ın.

WILLIAMS KOMUTAN!

AMA elbette bunların hepsinin merkezinde çok önemli bir isim var: Deron Williams. Oyun kurucu olarak her şeyin planlara uygun gitmesini sağlayacak saha içi komutan o. Ve bunu da çok iyi yapacaktır. Skorer ama oynatmayı daha çok seven yapısıyla çevresindeki tüm oyuncuları en az 2 gömlek yukarı çıkartacak, gerektiğinde ise sorumluluk alacak. Şu haliyle Beşiktaş’ın yabancı beşi Avrupa Ligi’nde Final Four için iddialı olabilecek kalitede.

Yerli rotasyon biraz sıkıntılı

ANCAK yerli rotasyon konusunda biraz sıkıntılı siyah-beyazlılar. Transfere geç girmenin burada biraz sıkıntısını yaşıyorlar. Türk vatandaşlığına geçen Erwin Dudley uzun rotasyonuna eklendi ama Beşiktaş 3+2 kuralının geçerli olduğu Beko Basketbol Ligi’nde ciddi bir zirve adayı olacaksa Serhat Çetin, Can Akın, Barış Hersek ve Mehmet Yağmur’un performanslarını yükseltmesi gerekiyor.

FAKAT esas önemli soru işareti ve takımın kaderini belirleyecek en önemli konu elbette Deron Williams’ın ne kadar süre ile bu takıma liderlik edeceği. Mehmet Yağmur ve Can Akın sigorta olarak kadroda ama Williams’ın varlığı bu takımın zirve mi yoksa sadece play-off adayı mı olduğunu belirleyen en temel nokta.

Etiketler: 0
Tüm Fikstür