Kasapoğlu: Spor alışkanlığını yaymak zorundayız

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, gençlik merkezlerini artık üniversiteler bünyesinde açma fikri geliştirdiklerini, bu kapsamda ilk protokolü Ege Üniversitesi ile yaptıklarını belirtti.

19 Şubat 2019 Salı - 15:52

Ege Üniversitesinde yapılacak gençlik merkezi için rektörlük binasında  düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Kasapoğlu, kendisinin de akademisyen  olduğunu hatırlatarak, üniversiteler ile devlet iş birliğini her zaman çok  önemsediğini söyledi.
 
Üniversitelerle her alanda iş birliği yapılması gerektiğini kaydeden  Bakan Kasapoğlu, "Sportif ve gençlere yönelik yatırımlar açısından  üniversitelerimizin çok önemli olduğunu her zaman paylaşıyorum. Bundan sonra  gerçekleştireceğimiz projelerde üniversiteleri baz alacağız. Bizim 300 tane  gençlik merkezimiz var. Gençlerimiz, sanatsal, bilimsel, kültürel birçok  faaliyeti gerçekleştiriyorlar. Gençlik merkezlerimizi artık üniversitelerimizde  açma fikri geliştirdik. Sayın rektörümüz de hemen heyecanını ortaya koydu. İlk  gençlik merkezimizle ilgili protokolü Ege Üniversitesi ile imzalayacağız." diye  konuştu.
 
Kendisinin öğrenci olduğu dönemde bir üniversite topluluğu kurduğunu  ve destek almadan önemli faaliyetler yaptıklarını kaydeden Kasapoğlu, bu nedenle  imkansızlığın ne demek olduğunu çok iyi bildiğini anlattı.
 
Kasapoğlu, gençlik merkezleriyle gençlere kendilerini geliştirme şansı  verildiğini belirterek, "Gençlerimize çok güveniyorum. Gençlerimize biz ne kadar  imkan sunarsak, onlar bu ülkeyi, bu bayrağı çok daha yukarılara taşıyayacaktır. O  yüzden bizim bakanlık olarak tüm imkanlarımız gençlerimiz için, üniversitelerimiz  için. Bunları seferber etmek için hazırız." ifadelerini kullandı.
 
Üniversitelerle yapacakları iş birliklerini artıracaklarını kaydeden  Kasapoğlu, son 17 yılda Türkiye'de spor alanında tesisleşme sayısı ve kalitesinin  Avrupa'nın önünde olduğunu aktardı.
 
Bu tesislerin kullanımı konusunda zaman zaman öz eleştiri yaptığını  dile getiren Kasapoğlu, "Maalesef toplumumuzdaki spor alışkanlığı yeteri kadar  değil. Bu alışkanlığı yaymak zorundayız." şeklinde konuştu.
 
Rektör Budak'tan talepler
 
Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Gençlik ve Spor  Bakanlığı ile devletin desteğini yanlarında hissetmenin motivasyonlarını  artırdığını belirtti.
 
Üniversite olarak, "Olimpik Sporcu Fabrikası" projesine talip  olduklarını kaydeden Budak, şöyle konuştu:
 
"Ülkemizde tek olan doping merkezine adeta bir sigorta işlevi görecek   ikinci bir doping kontrol ve analiz laboratuvarı projesine de talibiz. Bununla  ilgili olarak altyapımızı hazırladık. Ayrıca Türkiye'de bir ilk olan Ege  Üniversitesi Çim Uygulama ve Araştırma Merkezini açtık.  Ancak alet ve ekipman  eksiklerimiz var. Bu eksiklerimizin karşılanmasını sizlerden talep ediyoruz."
 
Budak, Ege Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübünü tekrar  yapılandırdıklarını, kendisinin de basketbol ile futbol takımlarında mücadele  ettiğini kaydetti.
 
İzmir Valisi Erol Ayyıldız ile Gençlik Hizmetleri Genel Müdürü Emre  Topoğlu'nun da katıldığı etkinlikte konuşmaların ardından, Ege Üniversitesi  Rektörlüğü ve İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü arasında, "Üniversite Gençlik  Merkezi (Genç Ofis) Kültür, Sanat, Spor, Eğitim İşbirliği Protokolü"nün imza  töreni gerçekleştirildi.
 
Spor malzemesi dağıtım töreni
 
Protokol imza töreninin ardından Ege Üniversitesi kampüsüne geçen  Bakan Kasapoğlu, 4 yıl önce öğrenciler arasında çıkan kavgada öldürülen Fırat  Yılmaz Çakıroğlu'nun adının verildiği Edebiyat Fakültesindeki dersliğin açılışını  gerçekleştirdi.
 
Kampüs içinde yürüyerek öğrencilerle sohbet eden Kasapoğlu, Sağlık,  Kültür ve Spor Daire Başkanlığı önünde gerçekleştirilen spor malzemesi dağıtım  törenine katıldı.
 
Kasapoğlu, burada yaptığı konuşmada, öğrencilerin aldıkları eğitim  kadar, katıldıkları sosyal etkinlikler ve projelerin de çok önemli olduğunu  söyledi. Dünyada acımasız bir rekabet yaşandığını kaydeden Bakan Kasapoğlu, bu  konuda gençlerin donanımlı olması gerektiğini kaydetti.
 
 Kasapoğlu, yeni dönemde bakanlık olarak yatırımlarında eğitim  camiasıyla birlikte hareket ettiklerini belirterek, "Gençlerimizin daha çok  okumasını istiyoruz. Sanal ortamın cazibesi bizi zaman tüketimi konusunda iyiye  götürmüyor. Spora, kitap okumaya ve sanatsal aktiviteye zaman ayırmanızı ve  bunları gerçekleştirmenizi sizden istirham ediyorum." şeklinde konuştu.
 
Kampüsteki bir kafede gençlerin masasına oturan ve çay ısmarlayan  Bakan Kasapoğlu, öğrencilere Prof. Dr. Ali Fuad Başgil'in "Gençlerle Baş Başa"  isimli kitabını hediye etti.

Etiketler:
Tüm Fikstür