Kocaman mağlubiyeti böyle açıkladı

Ziraat Türkiye Kupası finalinde Teleset Mobilya Akhisarspor'a 3-2 mağlup olan Fenerbahçe'nin teknik direktörü Aykut Kocaman, "Daha çok Fernandao'nun üzerinden topların yoğunlukta olduğu döneme girdik. Atamayana atarlar oldu. Atamadık, atan takımı ise kutluyorum." dedi.

10 Mayıs 2018 Perşembe - 22:57 | Son Güncelleme : 11 05 2018 - 0:38

Kocaman, Diyarbakır Stadı'ndaki maçın ardından katıldığı basın  toplantısında final maçını kazanan Teleset Mobilya Akhisarspor'u kutladı.
 
"Kazanmayı bilmek kadar kaybetmeyi de bilmek lazım." diyen Kocaman,  rakiplerinin iyi mücadele gösterdiğini söyledi.
 
Hakem heyetinde kısmi hataların olduğunu savunan Kocaman, şöyle  konuştu:
 
"Bir kısım hatalar bizim aleyhimizeydi ancak maç yönetim tarzını  hakkaniyet içinde üretmeye çalıştı. İyi bir final maçı yönettiğini düşünebiliriz.  Üzüntümüzü ifade etmemizin dışında futbol atma oyunudur. Atmayı becereceksin.  Atamazsan eğer yüzdesel olarak iyi oynayan bir takım ile karşılaşınca mağlubiyet  kaçınılmaz oluyor. Maçın özeti böyleydi. Atamayana atarlar. 25. dakikaya kadar  hemen hemen tek kaleye çevirdiğimiz bir oyundu. Sağdan soldan 3-4 net gol  pozisyonu gol olması gerekirken olmadı. 25. dakikadan sonra kontrolü kaçırdığımız  doğrudur. Hem enerji düşüşü oldu, aynı zamanda Akhisar direk toplarla oynuyordu.
 
Direk toplardan eğer kaleye gidemezlerse ikinci hamle ile kazanmaya  başladılar. Bu şekilde oyunun ritmini kaybettik. Arka arkaya top Akhisar'ın  ayağında dolaşırken kalemize doğru gelmeye başladılar. Gol sinyalleri  gözüküyordu. Aynen de öyle oldu. Yenilen golle geriye düştük. Maçın sonraki  dakikalarında çok üretken olmadık. Rakibin üzerine gittik ancak olmadı."
 
"İkinci yarıdaki öne geçme fırsatını doğru kullanamadık"
 
İkinci yarının kendileri için ciddi şans olduğunu dile getiren  Kocaman, Fernandao'nun golü ile oyunu tek kaleye çevirdiklerini ama esas olan öne  geçme fırsatını yakalayamadıklarını anlattı.
 
Kocaman, "60. dakikada Guliano'nun net faulunun geri dönüşüyle direğe  çarparak auta giden top 70. dakikalarda ise ilk gelen top sezonun bir özeti gibi  kalemize girdi. Ondan sonra ise oyundaki bütün düzen kayboldu. Daha çok  Fernandao'nun üzerinden topların yoğunlukta olduğu döneme girdik. Atamayana  atarlar oldu. Atamadık, atan takımı ise kutluyorum." ifadelerini kullandı.
 
Gazetecilerin, takımın maçın ilk dakikalarında iyi oynadığını ancak  yenilen golden sonra toparlanamadığını ve sezonun genelinde de maçı çeviremeyen  bir Fenerbahçe olduğunu belirtmesi ve değerlendirmesinin sorulmasına üzerine  Kocaman, şöyle konuştu:
 
"Oynadığımız iki maçtan sonra neler yapmamızı düşüneceğimiz zaman  geriye düşme ihtimali tabii ki var ama bu maça çıkarken yüzeysel olarak geriye  düşmek ihtimal dahilinde görünmüyordu. Çok kuvvetli bir başlangıç yaparken sağlı  sollu atakların birisi gol olunca bizim üzerimizde ciddi bir yıkım oldu. O andan  itibaren o enerjiyi bir daha toparlayamadık. İkinci yarı ise tam tersi, çok erken  beraberlik şansını bulduk.
 
Daha sonraki süreçte öne geçmek için hamlelerimizin başarısız geçmesi  esas problemdi. İkinci yarıdaki öne geçme fırsatını doğru kullanamadık."
 
"Savunmada yerleşmişken gol yedik"
 
 "Futbolculardan Soldado'nun, Valbuena değişikliğini maçın sonunda  değerlendirdiğinizde tekrar olsa yapılır mıydı?" şeklindeki soruya Kocaman, maç  oynandıktan sonra olumsuz geçen pek çok şeyi değiştirmek istediklerini ancak işin  işten geçtiği yanıtını verdi.
 
"Soldado'nun oyundan çıkmasıyla dengeler değişti ve futbolcular  istediğinizi yerine getiremedi mi?" sorusu üzerine Kocaman, "Beraberliği  yakaladıktan sonra Valbuena girene kadarki süreç bizim elimizde olan süreçti  ancak oyunun gidişatında artık Valbeuna'nın zamanı gelmişti. Savunmamız  yerleşmişti, gol olabilecek bir pozisyonda değildi. Savunmada yerleşmişken gol  yedik." değerlendirmesinde bulundu.
 
Gol yedikten sonra rakibin doğal olarak direncinin çok arttığını  belirten Kocaman, çok geniş alan bırakmadıklarını dile getirdi.
 
Kocaman, "Değişiklikte istenileni alamamamızın ana nedeni bu oldu.  Düzen bozulduktan sonra bazı şeyler istenilen şekilde gitmemesine neden oldu.  Beraberlikten sonra geniş alanda Valbuena'nın etkinliğinin çok olacağını düşündük  ancak olmadı." görüşünü paylaştı.
 
  
 

Etiketler: Kocaman Fenerbahçe ZTK
Tüm Fikstür