Lorenzo'dan üst üste 2. galibiyet

MotoGP'de sezonun 5. yarışı Fransa Grand Prix'sini, Movistar Yamaha takımından İspanyol Jorge Lorenzo kazandı.

17 Mayıs 2015 Pazar - 16:23

MotoGP Dünya Şampiyonası'nın 5. yarışı Fransa Grand  Prix'sini kazanan Movistar Yamaha takımının İspanyol pilotu Jorge Lorenzo,  sezonun 2. galibiyetini elde etti. 
 
Motosiklet yarışlarının en önemli organizasyonu MotoGP'de sezonunun 5.  mücadelesi, Fransa'nın Le Mans kentindeki 4,2 kilometrelik Le Mans 24 Saat  Pisti'nde 28 tur üzerinden koşuldu. 
 
Yarışa "pole" pozisyonunda başlayan Repsol Honda'nın İspanyol sürücüsü  Marc Marquez, kalkış anında yerini koruyamadı. İyi bir çıkış yapan Lorenzo,  birinciliği rakibinden devralarak ilk turu lider tamamladı. Lorenzo'nun ardından  Ducati'nin İtalyan pilotları Andrea Dovizioso ve Andrea Iannone sıralandı. 
 
Kalkışta yaptığı hata sonrasında ilk turu 4. sırada geçen Marquez, 5.  turda bu kez virajı kaçırarak 6. sıraya geriledi. 
 
Movistar Yamaha'nın İtalyan motosikletçisi Valentino Rossi ise 7.  sıradan başladığı yarışta agresif bir performans sergileyerek üst sıralara  tırmandı. "Doktor" lakaplı sürücü, 10. turda Iannone'yi, 13. turda da  Dovizioso'yu geçerek ikinciliğe yerleşti. 
 
Yarışın başından itibaren üstünlüğünü koruyan Lorenzo, 43.44.143'lük  derecesiyle bitiş çizgisini ilk sırada geçerek bu sezon üst üste ikinci,  kariyerinin 56. zaferini elde etti. Lorenzo'nun 3,8 saniye gerisinde Rossi  ikinci, liderin 12,3 saniye arkasında Dovizioso ise üçüncü oldu. Son 2 yılın şampiyonu Marquez ise "pole" pozisyonundan başlamasına rağmen 6'ncılığa kadar  gerilediği yarışı, son turlarda yaptığı ataklarla 4. sırada tamamladı. 
 
Şampiyona lideri Rossi, yarış sonunda puanını 102'ye çıkardı. İtalyan  sürücüyü, 87 puanı bulunan Lorenzo ve 83 puanlı Dovizioso izledi. 
 
Sezonun 6. yarışı İtalya Grand Prix'si 31 Mayıs'ta koşulacak. 
 

Tüm Fikstür