04 Haziran 2017 Pazar


TARİH, yıllar sonra tekerrür ederek Bursa ve Rize’yi ligde düşme potasında bir kere daha buluşturdu. Bursa ikinci bir tekerrüre izin vermeyerek Trabzon’u yendi ve tutunmayı başardı. Benzer mücadeleyi sürdüren Rize ise Alanya’yı yenmesine rağmen 1.lige düşmekten kurtulamadı.
 
TRABZON’DAKİ mücadeleye futboldan önce ‘iddia’ damga vurdu. Maç oynanmadan bahis listesinden bu karşılaşmayı çıkaran kurum daha sonra yeniden ekledi ama şaibe damgası her halükarda 90 dakikaya yapıştı. Sahaya yedek ağırlıklı çıkması beklenen bordo-mavili ekibin teknik patronu Yanal bu durumda 11’i eldeki as oyuncularla oluşturmak durumunda kaldı.
 
BU kağıt üzerinde Bursa için handikap olsa da mücadele tersi işledi. İstekli, kazanmak zorunda olduğunun farkında konuk ekip özellikle sağ kanadını kullanarak yüklendi. John destekli ortalarla pozisyonlar da buldu ama gol gelmedi. 
İlk yarının golsüz kapanmasının ardından doğru dürüst ilk atağını yapan Trabzonspor, Hugo Rodellega’yla golü bulunca Bursa dağıldı. Rize’den de gelen gol haberi üzerine 2. yarıya zaten sıkıntılı başlayan yeşil beyazlılar yine de oyunu bırakmadı. Batalla ile başlayan iki hızlı atakla buldukları iki golle öne geçmeyi başaran Bursaspor kalan 20 dakikada skoru da koruyarak zoru başarıp ligde kalarak Trabzonspor’dan ayrıldı.
 
KADERİ TRABZON BELİRLEDİ
 
RİZE’DEKİ mücadele de hızlı başladı. Rahat Alanya, stressiz, savunma derdine düşmeden rahat oynadı. Buna karşılık Rize özellikle sağdan Robin’le yaptığı bindirmelerle gol aradı. Hayata bağlayan da ilk yarının uzatma anlarında geldi. 45+2’de Kweuke’nin kendisini ye re atmasına hakem Ulusoy penaltı uydurunca Rize öne geçti. İkinci yarı Rize doğal refleksle skor koruma derdiyle yaslanınca Alanya gol için yüklenmeye başladı. Rize galibiyeti korudu ama Trabzon’daki skor ligin kaderini çoktan belirlemişti.