24 Ocak 2005 Pazartesi


Şenol Hoca'ya ilk mektubu Yattara gönderdi. "Formsuz sanabilirsin ama sahada işler değişir" dedi. İlk yarıda tek pozisyon bulamayan bordo-mavililer Yattara'nın girmesiyle gol kaçırma rekoru kırdılar. Turu geçtiler ve yeni döneme iyi bir başlangıç yaptılar. Malatya maçları Trabzon için özellikle son 3 sezondur heyecan dozu oldukça yüksek geçti. Hatta bu rekabet sevdasına Kiev maçı öncesi kıran kırana oynayan Trabzon deplasmanda rakibini yendi ama 3 gün sonra evinde "bitik" çıktığı Kiev'e yenilerek Şampiyonlar Ligi'nden uçtu.

Dünkü maçın oyun kalitesi özellikle ilk yarı bu rekabetin çok uzağındaydı. Uzun aranın ardından ilk resmi maç olmasının tedirginliği vardı şüphesiz. Ama maçın en önemli özelliği Güneş'in varlığıydı. Tekrar Avni Aker'deydi ve uzun bir yolculuğun ilk hareket anını yaşayacaktı. Presi yapan Malatya olunca Trabzon başlangıçta istediği havayı bulamadı. Top kayıpları konuk ekibi daha rahatlatacağına agresifleştirdi ve sert oynamaya başladılar. Erol Ersoy'un "zırt pırt çalmama" isteği işi çığırından çıkarmaya başlarken sürekli duran oyun Trabzon'un toparlanmasına yardıma oldu. İki tarafın da çok koşması ama bir o kadar da top kaybı kaliteyi düşürdü ve devre neredeyse pozisyonsuz kapandı.

Yattara topu ayağına aldığında orta yerine "girmeyi" tercih edince 2. yanda hareket başladı. Gol hemen geldi zaten. Dağılan Malatya'ya karşı bir anda oluşabilecek fark cömertçe harcandı. Bu konuk ekibe hareket getirdi ve ciddi tehlikeler de yakaladı. Güneş'in orta alanı güçlendirmek için sahaya sürdüğü Hasan, takımı adına bunu başardığı gibi attığı golle de Trabzonspor'da maça noktayı koyan oyuncu oldu.