31 Ocak 2005 Pazartesi


3 puan Trabzonspor için elbette iyi ama alınması gereken pek çok ders olduğu da ayrı bir gerçek. Şenol Hoca Yattara'nın rakip için adam eksilten ve de korku salan bir silah olduğunu hiç unutmamalı. Dün 2-0 galipken Gineli oyuncuyu kenara aldı. Her an "Geliyorum" diyen gol yendi ve müthiş bir panik yaşandı. Güneş bu futbolcunun kondisyonunu 90 dakikaya çıkarsın gerisine karışmasın. Bir diğer sonuç, defans çok aksıyor. İkinci yanda yorgunluğa bağlı düşüş döneminde Kayseri elini kolunu sallaya sallaya geldi. Ne kademe, ne adam takibi ne doğru yer tutma. Çabuk oyuncular Trabzon'un başına çok sıkıntı açar. Üçüncüsü Trabzon'da hâlâ çok ağır futbolcular var. "Giden gelmezse" nasıl olacak bu iş?

Şenol Hoca, Ziya Doğan'ın "bahşeder" gibi sahaya sürdüğü "Mahşerin dört atlısı" Fatih, Gökdeniz, M.Yılmaz ve Yattara ile başladı maça. Şov izleyeceğini düşünenlere Kayseri birkaç dakika izin verdi. Sert karşı koyuş oyunu sık durdurmaya başlayınca bordo-mavililerde duraklama başladı.

Faullere Fatih başta olmak üzere aşırı sinirle tepki konulması da duruma eklenince ortam konuk ekibin işine yaramaya başladı. Kenardan gelen uyanlarla oluşan sakinlik ancak 20. dakikadan sonra sahaya yansıdı ve pozisyonlar gelmeye başladı. Bu kez kalabalık defansı açma sorunu baş gösterdi.

Yattara'nın girmek yerine orta yapmayı tercih etmesi işi tam kilitledi derken penaltı Trabzon'un imdadına yetişti.

İkinci gol ikinci yarıyı rahatlatır deniyordu ama yenik duruma düşen Kayseri'nin tempoyu yükseltmesi bordo-mavilileri sıkıntıya sokmaya başladı. Yüksek tempo ve Yattara'nın kenara alınması Trabzon adına tehlike sinyalleri vermeye başladı. Dün iyi performansla oynayan Celaleddin'in ayağından gelen kontratak golü iş kazasına engel oldu. Sonuçta Trabzon kaza yapabileceği bir maçtan derslerle birlikte üç puan alarak 'Yola devam' dedi.

Hakem Aydınus dün gerçekten iyi bir yönetim gösterdi. Penaltı tekrarı örnekti. Bütün hakemler uygulayabilirse Türk hakemliği için iyi bir görüntü olabilir.