Lütfü Özel Türk sporunda müthiş devrim
15 Ağustos 2012 Çarşamba


Spor Bakanlığı güreş, boks ve halteri ana spor kategorisinden çıkartıp yerine daha çok ilgi gören atletizm, yüzme ve jimnastik branşlarını dahil edecek


TÜRK sporuna tarihinin en önemli neşterlerinden biri atılıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Londra Olimpiyat Oyunları’ndan önce başlayan ve Londra’da ortaya çıkan tabloyla da netleşen hazırlıklar artık son aşamasına geldi.

SPOR Bakanı Suat Kılıç’ın “Ben olsam da olmasam da her zaman yürüyecek bir sistem oluşturalım. Her gelene göre birşeyler değişmesin” diyerek başlattığı eylem planına göre madalya deposu gözüyle bakılan ama gelişmiş ülkelerin neredeyse hiç önem vermediği halter, boks, güreş ana spor kategorosinde çıkartılıyor.

BAŞBAKAN ONAYLI

OLİMPİYAT oyunlarında en çok madalya dağıtılan branşların başında gelen yüzme ve atletizm ile olimpiyatlarla özdeşleşmiş jimnastik ana hedef sporlar olarak belirleniyor. Çalışmalardan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da bilgilendirildiği öğrenilirken güreş, boks ve güreş gibi dünyada artık ilgi görmeyen bu branşın Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından olimpiyatlardan çıkarılması çalışmalarının içinde olması da Spor Bakanlığı’nı tetikleyen etkenlerden biri oldu.

BU arada Dünya Şampiyonaları’nda ve Olimpiyatlar’da altın madalya kazananların yüksek öğrenime sınavsız ya da ek puanlarla girebilmelerine imkan sağlanacak.

*****


SON KARAR OLİMPİYAT

Başbakan Erdoğan, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası ve 2020 Olimpiyat Oyunları arasında seçim yapıp yetkililere “Olimpiyatlar için çalışalım” talimatı verdi. Bunda “İkisini birden düzenleyemezsiniz” diyen Platini’nin etkisi büyük


TÜRKİYE’NİN 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası ile 2020 Olimpiyat Oyunları’nı düzenleme konusundaki kararı belli oldu. VATAN’ın Başbakanlık kaynaklarından ve Ankara kulislerinden elde ettiği bilgiye göre Londra’da Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacques Rogge dahil pek çok üst düzey yetkiliyle biraraya gelen ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan seçimini yapıp ilgililere ‘Olimpiyatlar için çalışma’ talimatını verdi.

2020 yılında yapılacak Olimpiyat Oyunları ve Avrupa Futbol Şampiyonası organizasyonlarının “Her ikisini de alırsak rahatlıkla altından kalkabiliriz” düşüncesiyle yola çıkan Türkiye’yi UEFA Başkanı Michel Platini frenledi.

LONDRA BÜYÜLEDİ

UEFA Başkanı Platini’nin “Yapmayı düşündüğünüz iki organizasyondan birine karar vermeniz gerekir. Olimpiyatları düzenlemeye hak kazanırsanız Avrupa Şampiyonası’nda ev sahipliğini size veremeyiz” sözünden sonra karar süreci hızlandıran Türk yetkililer, Londra’daki ortama hayran kaldı...

DÜNYANIN dört bir köşesinden gelen sporcular sayesinde büyük bir coşkuyla geçen olimpiyatların her anını genel başarı tablomuz beklentilerin çok gerisinde olmasına karşın büyük merak ve keyifle izleyen Erdoğan gördüklerinden çok etkilendi. Başbakan Erdoğan’ın Cumhuriyet’in ilanının 100. yılına yakışır bir organizasyona çok sevdiği İstanbul’un evsahibi olmasından büyük mutluluk duyacağını ifade ettiği ve 2020 Olimpiyat Oyunları’nı almak için elindeki tüm kozları oynayacağı öğrenildi.