27 Ağustos 2012 Pazartesi


TRABZONSPOR, Volkan, Giray sakatlıklarıyla birlikte perşembe oynayacağı Videoton rövanşını da düşünerek farklı bir 11’le sahadaydı. Olcan, Halil gibi isimler kenarda otururken, Vittek, Henrique, Soner, Yasin ikilisi birlikte ve defansta Mustafa forma buldu.

MAÇ bordo-mavililerin daha önceki performanslara benzer iki perdelik oyun şeklinde seyretti. Başlangıçta Sanica Boru Elazığ kendi sahasında rakibini beklemeyi tercih etti. Trabzon ise ilk golü bu yarıda atsa bile tanınmayacak bir haldeydi. Aklımıza ilk gelen “Teknik direktör yine konuştu, hem camiayı hem kendisini hem de takımı gerdi. Kimsede topun peşinde koşacak hal bırakmadı” oldu.

BAKIYORSUNUZ, hani defansa çekilip de direnç gösteren 1 rakip olsa karşısında “Pozisyon yaratmak için zorlanıyorlar ” deyip bahane yaratacağız ama öyle değil. Elazığ’da mücadele esamesi okunmuyor. Bu takım karşısında Trabzon ne yapıyor peki? Hiç. Soner, Yasin şans bulmuşsunuz, halı sahada böyle lakayıt olmazsınız. Henrique, Alanzinho sahanın yönünü şaşırmış, kaleye değil, enlemesine dripling yapıyorlar. Vittek golü attı da ‘Şike savcısı görse dava açar’ Elazığ’a diye düşündürüp duruyor. Tek olasılık ‘bunlar 2. yarıda açılabilirler, hep olduğu gibi...’

BİR TEK KALE SAĞLAM

ÖYLE de oldu. Belki biraz da Elazığ mecbur etti. Zira 41’de gelen golün hemen ardından sahasından bir anda çıkmaya başlayan konuk ekip orta alanı çok kolay geçip iki de gol pozisyonu kaçırınca işin ciddiyeti Trabzonlu durgun ayakları hareketlenmeye itti bir bakıma. Yine gereğinden fazla çok yan pas yapma derdinde de olsalar, bu kez ayağa paslarla topa daha işe yarar etkinlikte sahip olmaya başladı Trabzon.

ALANZINHO’NUN daha az kaybederek taşıdığı toplar başta olmak üzere Serkan’ın da bindirmeleriyle rakip ceza alanı nihayet top görürken ciddi pozisyonlar da ortaya çıktı. İlk yarıda formsuz da olsa Colman olmadan bu takım nasıl pas trafiği gerçekleştirecek de hücum bölgesine gidecek diye düşünürken Zokora ve Yasin’in ağırlıklarını koymasıyla hem kaygı giderdiler hem de Elazığ’ın gardı iyice düştü. 2. gol de diğer forvetten, Henrique’den geldi.

BU karşılaşma Avrupa Ligi için ölçü olur mu? Trabzon için şu ara hiçbir veri bir fikir vermez, veremez. Sağlam tek yeri kalesi. Gerisi Allah’a emanet biraz da..