31 Ağustos 2012 Cuma


AVRUPA Ligi’ne katılabilmenin kulübün vizyonu ve geleceği için çok önemli bir adım olduğunu söylüyor Trabzonspor Teknik Direktörü ama herhalde futbolcuları bunu anlamakta güçlük çekiyor olmalı. Ya da ne yazık ki, kapasite bu! Sezon açılalı yeterli süre geçti. Videoton’la da bir maç da oynandı. Teknik heyet analizini elbette yapmıştır. Ama Trabzon için sahada görülen hala ‘nasıl yani’ dedirten bir tablo. Ama büyük laflar ettiğin bir işte, 85 milyona karşılık 12 milyonluk bir rakipten bahsedildiği bir tabloda, tökezlersen sıkıntı olur işte. Nerede vizyon, nerede gelecek. Varsa yoksa stres..

MAÇ öncesi iki teknik direktör yaptıkları açıklamada ‘vizyon, bizim için önemli’ falan derken nasıl bir oyun planı sergileyeceklerinin ipuçlarını da verdiler. Gollü beraberlik işimize geldiğine göre durum fena sayılmazdı ama süre yetmedi. Videoton hocasının dediği gibi 4-5-1 dizildi, kapandı.

TRABZON baskı kurar ve pozisyon bulur diye düşündük ama kimse bu yığıntıyı yaracak beceriyi uzunca süre gösteremedi. Elazığ maçının kilit adamı ve bu maçın çilingiri olması umulan Alanzinho da kalabalıkta boğuldu. İlerleyen dakikalar Videoton’un dersine daha iyi çalışmış takım görüntüsünde olduğunu gösterdi. Topu ileri çıkan Trabzon defansının arkasına atmaya başladılar. Bamba ve Serkan çok kritik 3 topa müdahale etmeyi başaramasalar, 15 dakika dolmadan Trabzon yenik duruma bile düşebilirdi. Kaldı ki daha 25 dakika dolmadan, ‘Mustafa sağolsun’, aynı yerden kullandıkları iki faul atışında topun direğin dibinden auta çıkmasıyla da derin nefes aldık.

ÜRKÜTEMEDİK!

30’DAN sonra orta saha ile Videoton cezaalanı arasına girdiği anda şutu deneyen Trabzon ancak bu dönemde rakibini ürkütmeyi başardı. Geriye yaslandılar. Henrique’nin karşı karşıya kaleciden dönen şutu ilk yarının Trabzon için net ama tek pozisyonuydu.

SON dönemde hep ‘sonra’ patlama yaptığına tanık olduğumuz bordo-mavililer aynı şekilde çok kontrollü ve hiç alan bırakmayan Videoton’a karşı bu kez onu da başaramadı. Güya rakibi sahasına sıkıştırmak istedi ama top kayıplarıyla da kalesinde tehlike yaşamaya devam etti. Dakikalar azaldıkça azaldıkça ‘atanın kazanacağı’ bir heyecan sahaya yansırken Trabzon, Halil ve Vittek hamlesiyle gol bulmayı umut etti.

Bütün hamleler 90 dakikada gole izin vermedi. Yorgunluk uzatmalara damgasını vurunca 120. Dakika da golsüz sona erdi ve iş penaltılara kaldı.

Sonuç; elde var hüzün!