19 Eylül 2012 Çarşamba


Webo, Uche, Kamara’ya ayrı bir sayfa açarak büyüklerin de yüzünün gülmesine neden olan performanslar izledik. G.Saray’da Amrabat, Beşiktaş’ta Fernandes, F.Bahçe’de Cristian, Bursa’da Pinto ve Batalla alkışı hak eden oyuncular oldular.

Milli maç arasının ardından başlayan Spor Toto Süper Lig yine futbol ve futbol dışı olaylarıyla dikkat çekmeye devam ediyor. Bu anlamda Eskişehirsporlu Ediz Bahtiyaroğlu’nun kalp krizi ile hayatını kaybetmesi büyük üzüntüye neden oldu. Bu tip olayların hep karşılaşıldıkça üzerine konuşuluyor ama önlemler, kontrollerle ilgili ne yazık ki sadece ölümün sıcaklığı sürecinde bahsediliyor ve kısa bir süre sonra yeni bir faciaya kadar her şey unutulup gidiyor. Milyar dolarların döndüğü bir sektör nasıl bu şekilde tepki gösteriyor inanılmaz! Ateş de düştüğü yeri yakıp gidiyor.

Yabancıların gösterdikleri performansla adeta parmak ısırttığı bir haftayı geride bıraktık. Paraların uçup gittiği, yanlış ve bilimsellikten uzak tercihlerle camialara ve taraftarlara üzüntü yaratan bir alışkanlığı bırakıyor muyuz acaba dedirten bir patlama yaşandı adeta.

‘KOCAMAN’ ALKIŞ

Trabzon-Sivas maçı dışında görev alanların pek çoğu tartışılan kararlara imza atarken bazı hakemlerin futbolcuların kendilerine sergiledikleri aşırı agresif hareketlere sessiz kalmaları da ayrıca dikkat çekti. Stoch, Necip gibi..

Burak’ın Antalya maçında müdahaleye rağmen ayakta kalmaya çalışması ve atağın golle sonuçlanması, duruma Fatih Hoca’nın “yazarsınız artık” diyerek yorum getirmesi akılda kalan diğer olay olurken Alex’in heykelinin açılışına giden Aykut Kocaman’a da ayrı bir sayfa açmak gerek. Bu tavrın Kocaman’a çok yakıştığını, büyük alkışı hak ettiğini belirtmek gerekir.

HAFTANIN TAKIMI:

Spor Toto Süper Ligi’in istikrar abidesi takımı İstanbul BŞ bu hafta da Abdullah Avcı ve aynı ekolden gelen Arif Erdem’den takımı devralan Carlos Carvalhal’le de yoluna aynı şekilde devam ettiğini gösterdi.

Pek çok takımı kıskandıracak yabancıları olduğuna da işaret ederek 4 gollü Akhisar galibiyeti bu haftanın alkışlanmaya değer olaylarının başında geliyor. Portekizli Carvalhal Türkiye’de yabancılık çekmiyor, İstanbul BŞ de bütün mütevazılığıyla yoluna devam ediyor.

HAFTANIN FUTBOLCUSU: CRISTIAN (F.Bahçe)

3 gol atan Webo’yu unutmadan Cristian’a ayrı bir sayfa açmak gerek. Bir hafta önce hocası tarafından ağır teknik eleştiriye maruz kalan Brezilyalı 2. yarıda girdiği Mersin İY maçında müthiş bir gol attı. Goldeki vuruş becerisi bir yana, son dakikada filelere gönderdiği bu topla kendisine yüklenen olumsuz imajı da yerle bir eden Sambacı galibiyeti getirip, takımının tepetaklak olma ihtimalini de ortadan kaldırdı. Kürsü onun...

HAFTANIN TEKNİK DİREKTÖRÜ: Metin Diyadin (Kasımpaşa)

Kasımpaşa’nın kağıt üzerinde iyi bir kadroya sahip olması bir kenara, takım olmayı başarması başlıbaşına bir meziyet. Metin Diyadin görünüşte idare etmesi zor görünen yabancılarıyla Türk futbolcularını her geçen gün daha bir ‘takım’ haline getiriyor. Kasımpaşa da her geçen hafta aldığı sonuçlarla hocasına layık olma yolunda başarıyla ilerliyor. Diyadin’in takımını değerlendirirken ortaya koyduğu özeleştiri görüntüsü ise ayrıca alkışlanmaya değer.

HAFTANIN HAKEMİ: Özgür Yankaya (Trabzon-Sivas)

Sezona hem mental hem de fiziksel olarak gerçekten çok iyi hazırlanmış. Bunu kötü yönetimlerin çok olduğu bir haftada, kısa sürede ikinci kez karmamıza girmeyi hak ederek gösterdi. Zorluk derecesi hiç de küçümsenmeyecek bir karşılaşmada ve Trabzon gibi zor bir atmosferde müsabakayı tereddüte yer vermeyecek şekilde başarıyla yönetti. Hiçbir düdüğünde etrafı çevrilmedi. Bir hakem için maç esnasında bundan daha huzur verici ne olabilir?