22 Mayıs 2014 Perşembe


Spor, özgürlüğün başka bir dille ifadesi! Herkes ama herkes hiçbir engele takılmadan yapmak ister, keza uluslar da! En can sıkıcı örneği bizzat yanı başımızda! Kuzey Kıbrıs’ta gençler, insanlar yapamıyor. Güneydekiler turnuva turnuva geziyorlar, bir adım ötedeki soydaşlarımız vatanlarını hiçbir yerde temsil edemiyorlar! Sporun ortak dil olduğunu, barış, dostluk olduğunu söylüyorlar “ağalar” ama iş icraata gelince, “konjonktür”, “uluslararası denge” gibi kavramlar “duvar” oluveriyor!

Kosova şanslı! UEFA ve FIFA “dostluk” maçı izni vermiş. Kısa bir süre sonra yol tamamen açılır. Biz de “el veriyoruz”! Dikkatleri Kosova üzerine çekme adına “ağabeylik” yapıyoruz onlara!

Bu bağlamda maç da, mücadele de farklı algıda seyretti. Elbette Avrupa Şampiyonası yolculuğunun her şeye rağmen ilk durağıydı ve belli bir ciddiyet ve disiplini gerektiriyordu. Elbette bu ilk duraktaki “rakip” karşısına sahaya çıkanlar Terim’in “aradan bir üst kata kimleri çekebilirim” arayışını net bir şekilde yansıtıyordu ama yine de “hassas” bir mücadele içinde olduğumuz 90 dakika boyunca hep aklımızdaydı.

GÖZE GİRME TELAŞI VARDI

İlk yarısında doğrusu lig yorgunluğu yerine, “göze girme” telaşı içinde olanlar bir hayli fazlaydı. Pektemek, Alper gibi farkı belli edenlerin etkisiyle sıkıntılı görünmedik. İshak’ın bindirmeleri, Aydın’ın da aynı istekle desteği özellikle soldan etki yarattı. Golü çok erken bulduk, ikinciyi Bilal’le güzel attık, topu çabuk ve isabetli paslarla rakip alana geçirdiğimiz anlarda pozisyon da ürettik ama bir anda önde basmaya başlayan Kosova’nın ceza alanımız çevresi ve içine kolay girmesine de zaman zaman izin verdik. Bunlardan birinde başlangıcı net ofsayt olan pozisyonda golü Volkan’ın hediyesi ile yedik ve Kosova’nın bu golle tarihe geçmesini de sağladık.

Terim’in ikinci yarıda gerçekleştirdiği oyuncu değişiklikleri ise artık arayıştan “jeste” geçişin sergilenmesi oldu. Olcay, Hakan, Olcan, Caner ve Selçuk’u sahaya süren hocamız, Kosovalılar’ın da beklentilerini böylece bir şekilde karşılamış oldu. Bu arada Olcay, Pektemek ve penaltıdan Alper’le skoru da 6 yaptık!
Bu maçta da millilerimizin formaları dahil, Soma’ya gönderdikleri sevgi şüphesiz gönüllerimizi bir kere daha fetheden hareketlerdi!