02 Aralık 2005 Cuma


Halil Hoca ruhunu takıma yavaş yavaş yansıtmaya başlamış. Hiçbir takım kendini Kadıköy'den kurtaramıyor. Hele ki düşe kalka, yürümeye çalışan çok genç bir oyuncuyla, Ufukhan'la sahaya çıkan bir teknik adam, talebelerine hem birşeyler vermiş, hem işi yoluna koymaya başlamış demektir. Ve bu görüntü en çok da Atay Aktuğ'a yaramış gibi gözüktü.

Trabzonspor, maça beklendiği gibi oyunu sahasında kabul ederek başladı. Şansı F.Bahçe'nin en önemli silahlarının pek isteksiz, nazlanarak topa gitmeleriydi. Avantajı ise Jefferson başta olmak üzere, Hüseyin, Adem, Le Yong ve nihayet Yattara'nın, tıpkı eski günlerdeki gibi sağlam oyunlarıydı. F.Bahçe topu kaybettiği anda Trabzonlu futbolcular ayağa ve isabetli paslar yaparak topa sahip olma yüzdelerini yüksek tuttular. Bordo-mavililer atağı, topu Le Yong'a atarak onun dağıtacağı toplara bıraktı. Szmykowiak bu paslan ilk kalemde ezdi. Halil hocanın öğrencileri önce kendi alanlarında iyi top çeviren bir takım görüntüsündeydi. Tek aksayan bölge defansın göbeğiydi ve 22. dakikada F.Bahçeli 3 Brezilyalı oyuncunun göbekten vurduğu şutların kaleye girmemesi aslında canla başla direnişti. Gol, baskının ardından Trabzon'un dahi beklemediği bir sonuçtu. Yattara bu kez Le Yong'la tezgahı kurup işi bitirdi.

Dengeler sarsılacak
İkinci 45 dakikanın F.Bahçe'nin ağır baskısı altında geçmesi ve Trabzon'un da geriye çekilerek bitmesi bekleniyordu. Bunun bir anlamı da bordo-mavililer için kontratak şanslarıydı. İnanılmaz pozisyon kaçtı. Bir kısmı beceriksizlikle, diğer kısmı da heyecanla açıklanabilir. Ev sahibi ekip yüklenmesinin karşılığını beraberlik golüyle, Trabzon da kontratakla kazandı. Yattara'nın kaçırdığı bir pozisyon vardı ki ona hiç yakışmadı. İkinci yarının ortalarından itibaren Trabzon'da gözüken bir başka gerçek de kondisyon sıkıntısıydı. Bunun başka anlamı bu tablodaki Karadeniz ekibi kondisyonunu da istenilen düzeye çıkardığında, lig tıpkı dün olduğu gibi yeni bir heyecana, farklı bir noktaya doğru gidebilecek. Bu beraberlik Trabzon'da kongre öncesi dengeleri alt üst edebilecek bir sonuç oldu.