Mawoyeka Türkiye'de futbolcu olmuş

Denizli'de Süper Amatör Lig'de Yeşilköyspor'la yaptıkları maçta kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Sarayköyspor'un Nijeryalı oyuncusu Ekundayo Ebenezer Mawoyeka'nın futbol kariyeri, İstanbul'da 2010'da katıldığı bir halı saha turnuvasında keşfedilmesiyle başladı.

06 Kasım 2018 Salı - 18:56

Sarayköyspor Kulübü Başkanı İsmail Tekgül, gazetecilere yaptığı  açıklamada, Servergazi Stadı'nda pazar günü Yeşilköyspor ile yaptıkları  karşılaşmanın 35. dakikasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Mawoyeka'nın  2010 yılında futbol oynamak üzere sığınmacı olarak Türkiye'ye geldiğini söyledi.
 
 
Mawoyeka'nın bir müddet Samsun'da kaldıktan sonra İstanbul'a geçtiğini  aktaran Tekgül, şöyle konuştu:
 
 
"Futbolcumuz, İstanbul'da Afrikalı gençler için Topkapı semtinde  düzenlenen halı saha turnuvasında bir iş adamı tarafından keşfediliyor. Ondan  sonra lisansı çıkartılıyor. Futbolcumuz, Türkiye'nin çeşitli kulüplerinde futbol  oynamış. En son Ardahanspor'da oynadıktan sonra biz transfer ettik. Futbolcumuzun  herhangi bir sağlık problemi yoktu, herhangi bir sıkıntısı yoktu sağlık  açısından. Yedinci haftada maçımız vardı deplasmanda Yeşilköyspor'la. Maçta  golünü atan futbolcumuz 35. dakikada yere yığılıyor. Sağlık ekiplerimiz orada  hemen müdahale ediyor. Müdahaleden sonra Servergazi Devlet Hastanesine  götürüyoruz. Orada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı futbolcumuz.  Kalp krizi geçirdiğini öğrendik. Çok büyük üzüntü yaşadık. Afrika'dan kalkmış  Türkiye'ye gelmiş. Ekmek parası peşinde. Ülkesinden, ailesinden kopup gelmiş, bu  ayrı bir üzüntü bizim için."
 
 
İstanbul'daki törenin ardından memleketine gönderilecek
 
 
Başkan Tekgül, Mawoyeka'nın cenazesinin, İstanbul'da yapılacak dini  törenin ardından ülkesi Nijerya'ya gönderileceğini bildirdi.
 
 
Mawoyeka'nın yakınlarının Nijerya'dan Türkiye'ye gelmeleri için vize  işlemlerinin devam ettiğini, annesinin rahatsızlığı nedeniyle gelemeyeceğini  aktaran Tekgül, "Yakınlarının Türkiye'ye gelmeleri için konsoloslukla irtibat  halindeyiz. Oyuncumuzun ailesi İstanbul'daki Afrika Ülkeler Federasyonu dernek  üyeleriyle Denizli'ye gelecekler. Burada cenaze işlemleri yapılacak. Öğrendiğimiz  kadarıyla İstanbul'da kilisede bir tören düzenlenecek. Törenin ardından cenazeyi  Nijerya'ya göndereceğiz. Oyuncumuzun babası İrlanda'daymış ve sağlık durumu iyi  değilmiş. O da çarşamba günü Denizli'ye gelecek. Nijerya'dan iki yakın akrabası  gelecek. Onların vize soruları var, takip ediyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Tekgül, ligin ikinci haftasında transfer ettikleri Mawoyeka'nın  belediyenin lojmanında kaldığını belirterek,  "Futbolcumuz, Sarayköy'e geldiğinde  sözleşme sonrası ilk olarak bankayı sordu. Ailesine para göndereceğini söyledi.  Gönderdiği para ile ailesini geçindiriyormuş." diye konuştu.
 

Etiketler: Ekundayo Ebenezer
Tüm Fikstür