17 Eylül 2017 Pazar


G.SARAY, Antalyaspor maçı dışında herkesi alıştırdığı gümbürtüsüyle başladı. İlk yarıya 6’sı isabetli 15 şut sığdırıp, rakip ceza sahasında 25 kez topla buluştu. Rakamlara boğmak istemem! Ancak taraftarının (hatta BJK’ılar dışında herkesin) 3-4 yıldır göremediği futbol ziyafeti sunuyor sarı-kırmızılılar maçların en az yarısında. Zaten bunu tüme yaymak mümkün değil; 70 dakika yaparsan her maça favori çıkarsın.
 
BELHANDA, Tolga, N’Diaye ile merkezi zorlayan G.Saray’da “çok çabalasa da neredeyse yaramaz çocukların her lafın içinde olduğu gibi her atağın içinde olan” GARY ile bir kanat kalitesi bulunamadı. Tolga da soldan hep içe yattı. Peki ne oldu o zaman? Soldan Lato, nadiren iyi çıkabilse de sağda Mariano devleşti. Sadece ilk yarıya 11 orta sığdırdı; birçoğu da isabetliydi. Oyunun derinlik kazanmasına, enine genişlemesine etki etti. Ettiği için de rakibin tüm savunma kodlarını şaşırttı. Merkezde sıkışan oyuncular, bol bol sağ kenarı buldular. Harika ortalarla ataklar geliştirildi. Nitekim de 44 dakika direnen Kasımpaşa, çıkarken kaybettiği topla Belhanda-Gomis ikilisine yenik düştü.
 
SİYAH VE BEYAZ GİBİ
 
2. yarı elbette ilk yarıdaki tempoyla oynayamazdı G.Saray. Kuşkusuz, ilk yarıda sağlam bir “nefes” bıraktılar. Daha ekonomik oynanan son 45’te olgun bir futbol izlettiler. İki yarı arasında siyah ile beyaz gibi tempo farkı vardı. Gomis’in attığı 2. gole kadar Kasımpaşa tehditkar olamadığı için tempoyu istedikleri gibi ayarlayabildiler. Bu nedenle çabalarına rağmen Gary, N’Diaye gibi oyuncular kaybolurken, topun kıymetini daha çok bilen ayağına mahir Belhanda, pozisyon sadakatine sahip Fernando gibi oyuncular öne çıktı.
 
İLK 4 haftadakinden daha kötü bir Kasımpaşa izledik. Halbuki Maicon ve Serdar önde yakalandıkları zaman merkeze yaptıkları baskıyla maçın başında 3-5 top kazanıp oynamaya da çalıştılar ama sonra durdular.
 
EZCÜMLE G.Saray’ın galibiyet serisi ve Gomis’in aslanlı şovu taraftara keyif, yönetime güven, teknik heyete umut vermeye devam etti.