Mehmet Ayan Ferhat, Avcı ve İrfan Can
18 Aralık 2017 Pazartesi


MAÇIN adamı Ferhat! 4 gol yiyen kaleci nasıl maçın adamı olur? Şöyle… 7. dakikada güzel bir organizasyon ile bulunan gol sonrasında bunu korumak elbette Antalya’nın hakkıydı. Kaleye yaslanmak ile savunma yapmak arasındaki ince çizgi yine korunamadı. 2. yarı belki nakavt seviyesine geldi ama ilk yarıdaki Başakşehir baskısını da atlamamalı. 30 civarında şut attılar maç boyu! İşte Ferhat orada ortaya çıktı. Abide gibi durdu üç direk arasında. Epureanu’nun kilidi açan golünden sonra da oyundan düşmedi. Hatta 3-1 sonrası bile… Bende maçın adamı Ferhat!
 
ELBETTE 4 gol atan, oyun üstünlüğünü neredeyse 80 dakika elinde tutan Başakşehir’e sıralı övgüler dizmeli. Maç boyu 50 civarı ceza sahası topla buluşması yapan bir takım, o kilidi orta sahasıyla açamasaydı, stoperiyle açacaktı; açtı da! Sonrası da geldi. Çünkü yedek kulübesinde oyunu değiştirebilecek oyuncuları, onların oyununu bilen oyun kurucu bir hocası var! 
 
HAFTA boyu yapılan taktik çalışmalar, saatler süren video izlemeler, bitmek bilinmeyen duran top organizasyonları çalışmaları semeresini gösteriyor. Mahmut ve Adebayor gibi iki temel oyuncun yokken, neredeyse 80 dakika kapanan rakibe sabırla çeşitli setlerle hücum etmek, plan işi. Elindekilerle olmadı mı? Mevlüt ile Can ile, Napoleoni ile olur; oldurursun. Kulübede ekibine hakim, dersini çalışan, işine saygılı bir teknik adamın varsa olur!
 
MİLLİ TAKIM YOLU...
 
2 gol atan Epureanu da maça damga vuranlardan ama (maçı 2-1’e getiren) İrfan Can’a ayrı bir parantez açmalı. G.Saray maçına hoca onu Emre’nin alternatifi olarak oyuna sürünce şaşırmış, “orta sahayı yumuşaklaştırmış”  demiştim. İrfan başta o maç olmak üzere üzerine koyarak gidiyor. Kanat da, 10 numara da oynayabilirken 8’e evrilebilmesini kıymetli buluyorum. Milli takım için de önemli bir kazanım. “İstanbul’da bir yıldız daha kayıyor”dan, A milli takım oyunculuğuna geçişini takip ediyoruz. Böyle giderse de olacak!