Mehmet Ayan Nefis maç, büyük özgüven
23 Ocak 2018 Salı


HARİKA bir maç izledik. 7-1 G.Saray kazansa bir şey diyemezdik! 2-0 sonrası 4-2 Kayseri kazansa da… Emeği geçen herkesin ayaklarına sağlık. G.Saray kazanmış olabilir. Ancak ilk 17 haftadaki Kayserispor, ikinci yarıda da harikaydı. Maçı çevirmelerinin önüne Muslera geçti. İki kritik kurtarış yaptı. Ama Kayseri oyunda ikinci yarı kaybetmedi; maçın içindeydi.
 
G.SARAY için kolay değildi başlangıç… Değişen ve ekonomik anlamda belirsiz gelecek perspektifi… Tamam Genel Kurul irade koydu da… Kasaya para da koymalı. Tonla dedikodu. Yok Gomis’in parası ödenmemiş, yok personel maaşı yatmamış (ki doğru), yok Mayıs’a kadar kasa tamtakır imiş! Üstüne Gomis, Maicon ve Fernando gibi 3 önemli isim oynamıyor; Belhanda da hoca tercihiyle yok. Deplasmanın adı soğuk sert Kayseri… Taş gibi bir takım…
 
TÜM bu şartlarda 4-1-4-1 gibi de adlandırılabilecek 4-2-3-1 varyasyonu bir sistem. Selçuk tek savunmacı önde zaman-zaman 6, bazen 8, bazen 10’a evrilen bir N’Diaye, bir de Feghuli. Sofian için merkezde de oynayabileceği konusunda yorumlar yapmıştım. Net 10 gibi de oynayabiliyor, kanat da, forvetin ardındaki ikili de. Şimdi Belhanda düşünsün. Oranın tapusu artık her daim onun değil.
İYİ bir ilk yarı oyunuyla atılan iki Eren golünün sonrasında Kayserispor, ikinci yarı oyunu net ele aldı. Golün sonrasında iki önemli Muslera kurtarışı maçı G.Saray’a getirdi. 
 
SİNAN ÇOK KAÇIRDI
 
Sinan 3 net pozisyon kaçırdı, Gary sonucu belirledi. Fatih Terim 46-60 arasındaki baskıyı kıramayınca Tolga ve Donk’u oyuna alıp orta sahayı sertleştirdi, bunda da başarılı oldu. Donk hücumda Sinan’a attığı harika ara pas ve savunmada yaptığı 2-3 kritik müdahale ile maçın kritik isimlerinden biri oldu. Sinan demişken... 3 net pozisyon buldu. En az 1’ini atsa maç erken kopacak, ona da güven olacaktı. Ligin en dişli deplasmanlarından birinde en iyi (en azından 45 dakika) oyunlardan biriyle kazanmak sarı-kırmızılılara büyük bir özgüven getirecek. Donk, Selçuk, Eren ve Sinan da artık ‘biz de bu takımın parçasıyız’ diye hissedeceklerdir.