Mehmet Ayan 28 puana şampiyon olur mu ?
30 Ocak 2018 Salı


Denklem basit! 15 maç, 45 puan ortada. 4’ü büyük takımlarla, 11’i kalanlarla… Tabii ki oynamadan maç kazanılmaz. Ancak Başakşehir, yarışta olduğu 3 büyükten 9 puan aldığı takdirde, işi çok kolaylayacak; kalan 12 maçtan da 19 alırsa 70 ile şampiyonluğa çok yakın olacak. 70’i aşabilirse de bir takım bu ligde; adı BAŞAKŞEHİR olacak. Maç ayırt etmeden söylersem de 45’in 30’unu alırlarsa 72’ye bitirebilirler bu işi! Bu da 5 yenilgi kredisi demek! Kullanabilirlerse büyük avantaj! 
 
HALEN acaba’m ‘takımın yaş ortalaması’. Gerçi Arda ile Bajic’in katılımı yaş ortalamasını düşürdü. Öte yanıyla gerek idman planlaması, gerekse maçlardaki seçimleriyle hoca ‘yaşlı’ takımı çok doğru kullanıyor. 
 
BAŞAKŞEHİR-Karabük maçının teknik analizi yapılmaz. Bir tarafta ‘Türk Futbolunun Acı Gerçeği’, öteki tarafta ‘elbette kamunun avantajlarını da kullanarak’ oluşturulmuş ancak üstüne konarak gidilmiş harika futbol düzeni. Aradaki farkın sahaya yansıması bu kadar olurdu. Fütursuz harcanan paralar, gelirlerin çok üstündeki giderler, abartılı menajer payları, en kibar deyimiyle ‘göz yumulan ihmaller’, emeğin emekçinin kul hakkına göz dikme… Ve sonuç Karabük! Mavi ateşi yakan Karabük Demir Çelik işçilerinden alınan düzenli aidatlar ne bu dünyada ne öteki tarafta helal edilecektir, bu takımı bu hale getirenlere… Levent hocaya ve futbolcuların alın terlerine saygı duyuyorum. İnanın olan biten spor değil, hukuk konusu kentte. 
 
BU GÜÇ, HİÇBİR YERDE YOK!
 
BAŞAKŞEHİR’İN oyunu çok güçlü. Karabük önündeki oyun ve skor, bırakın büyük takımları, gelecek haftaki Konya deplasmanı için dahi ölçü değil. Ancak bu güçlü oyundan da Türkiye’de yok! Adeta 2 on numara ile oynayan, defansif orta sahadaki 2. seçeneği İsviçre Milli Takım kaptanı olan, 3 büyük endüstriyel ligde forma giyen kaptanı çıkarken, 1 ay öncenin Barcelona oyuncusunun oyuna girdiği, sol beki ve santraforları Premier Lig’den, sağ açığı ligin asist kralı olan, yedek 11’inden ligin ilk 5’ine aday bir grup çıkarabileceğimiz takımdan söz ediyoruz. Bu güç, hiçbir yerde yok!