18 Haziran 2018 Pazartesi


MAÇTAN ve sonuçtan bağımsız! Löw’e bir teşekkür. Bu siyasal/sosyal ortamda Mesut’u daha turnuvanın ilk maçında cesurca 11’e koymak “güç” işi…  Kolay değil, Almanya gibi muhafazakar bir toplumun en başarılı olduğu alanlardan birinde bu tutumu sergilemek.
 
MAÇ? Önce koca bir tebrik. Meksika, son dünya şampiyonuna nasıl oynanması gerekiyorsa öyle oynadı. 2. yarı sadece savunmada kalmalarını eleştiremem ki! İlk yarı süresince geçiş oyunlarını harika yapıp, 35’te de Kimmich kanadından golü bulup avantajı elde edince, 60 dakika savunmada kalmaları çok anlaşılır. Almanları sürekli kendi sollarından oynattılar, sıfıra da indirmediler. Kimmich’in önde oynamasına göre kurgulamıştı hoca oyunlarını. Hücumu hep golü atan Lozano üzerinden düşündüler. 
 
ERKEN FİNAL?
 
2. yarı oyun ve top Almanya’daydı ama ne gam Meksika için! Çok doğru kapandılar. Maç sonu Kross’un da dediği gibi “nerede alan bırakmak istedilerse, orada bıraktılar; Almanlar da kaldı” Son 15 dakikayı adeta 8 hücumcuyla oynayan Almanya’da bol pas, sıfır üretim olunca, mahir ayaklar golle buluşamadı. Kenardan ve merkezden ne attılarsa içeri; hepsi geri döndü.  
 
ŞİMDİ işler değişti. Çoğu kişi Almanya’yı grubun liderlik favori görüyordu. Şimdi 6 puana liderlik güç. Öteki taraftan Brezilya lider gelirse, son 16 turunda erken final olacak. Löw, maç içinde yapabileceklerini yaptı. Ancak oyuncuları çok formda değil. Sane’yi arayan da var, Mesut’la olmaz diyen de, bu takımın 9 numarası Werner olmaz diyen de… Özü şu ki liderlik kaf dağının ardında.