14 Aralık 2014 Pazar


NE Konya’nın bu kadar erken/rahat çözülebileceğini, ne G.Saray’ın bu denli çabuk/kolay çözeceğini düşünmüştüm. Sert, sıkıcı bir 90 dakika öngörüyordum. Çünkü Aykut hoca önde yetenekli bir dörtlünün ardına, futbol altyapılarını Almanya’da almış iki defansif ancak ayaklarına mahir orta saha ile başlamayı tercih etmişti. Oyunu ele alabildiği kadar ele almayı, elde tutabildiği kadar elde tutmayı planlamıştı zannımca! 
 
HAMZA hoca da kontenjandaki yabancı tercihini Telles’ten yana kullanarak orta alanı daha top yapan enerjik bir hale dönüştürme planıyla çıktı sahaya. Bruma ile daha ‘kanatlı’ oynayacağına, Emre ile daha ‘merkezden’ oynamayı, oradaki pas kalitesini arttımayı tercihlemişti. Oyunun nirengi noktası da bu oldu. 
 
HALBUKİ ilk 15 dakika iki takımın da başlangıç stratejilerine uygun bir oyun izledik. Hatta Konya daha iyiydi. Sneijder’in harika şutu sonrası oluşan kornerin, Aykut hoca için bundan sonraki video analizlerinde birçok kez gündeme geleceğine eminim. Bir şeyden daha eminim ki, hoca oyuncularına Chedjou’nun bu pozisyonlardaki olağanüstü yeteneğini ve sezgisini bin kere anlatmıştır. Ancak ‘anlar oyunu’ futbol! Yarım saniye daldın mı geçmiş olsun. 
 
ALKIŞLAR TARAFTARA
 
İLK gol çok şey demekti maçta! G.Saray kötü oynadığı dakikalarda bulduğu golün ardından moral ve güven tazeledi. Gerisi yeteneklerin sahaya yansımasıydı. Emre’nin golündeki Selçuk zekası, Burak’ın 1. golündeki fırsatçılık, Burak’ın 2. golündeki Selçuk-Sabri organizasyonu, Hamit’in golündeki takipçiliğin ödülü... Bunların hepsi G.Saray taraftarına hicaz makamında aksak usûl ile bestelenen ‘bir bahar akşamı’nı söyletti... ‘Daha önceleri neredeydiniz’   
 
BİR iki küçük tespit! G.Saray’ın övülmesi gereken yönü maçı 3-0’a getirmesinden çok 3-0’dan 5-0’a taşırkenki arzusuydu. Bu üzerinde durulması ve geliştirilmesi gereken bir anlayış! Dünyanın en temel futbol hücum prensibi “Orta saha oyuncularınız ceza sahasına ne kadar girerse golle buluşma şansınız o kadar artar!” (Bakınız Hamit, Selçuk! Hatta defanstan Sabri) O stadı Türk futboluna kazandıranlar kadar o stadı her maç şölen alanına çeviren Konyaspor taraftarına koskoca alkış..