22 Şubat 2015 Pazar


G.SARAY için her şey çok iyi başladı. 9’da Yasin’in ceza sahası içine düşen topu net bir vuruşla ağlara göndermesi, takımdaki ‘soğuk Sivas’ta zor maç’ psikozunu aşmaya yardımcı oldu. Kadir-Mehdi-Adem göbeğini rahat aşan sarı-kırmızılılar, Burak’a 2 gol pozisyonu hazırladı. 

O sıra oyunun dengesini kuran ev sahibi; Kadir’in yerine Batuhan oyuna girdikten 2 dakika sonra golü buldu. Duran toptaki faul ‘tartışmasız!’ Yani uzaktan yakından ilgisi yok faulle. Ancak hakemin bu büyük yanlışına G.Saray seviyesindeki oyuncuların duran topta pozisyon alamamaları hatasını da eklemeli! 7 oyuncu üzerinden geçen bir top uzak altıpastaki Aatif’ın önüne düşüp gol yiyorsan, hakem kadar hatayı senin alan/adam savunman da yapıyor demektir! 
 
İKİNCİ yarı Olcan’ın yarısıydı. O da neredeyse G.Saray’ın yarısı! Soldan 49’da aktı geldi; kendi vurdu sonuç alamadı. 56’da ise Burak’ın golünü hazırlayan isimlerin birincisi oldu. (90 artı 1’de de denedi) Sivasspor, 11 dakika topa daha çok sahip oldu. G.Saray bu bölümde gol yemeyerek oyunun içinde kaldı. Çünkü o baskı sırasında bir gol yemenin, o golün sonrasında maçı çevirmenin kolay olmayacağı dakikalar başlayabilirdi. Sarı-kırmızılıların egemen bir oyun sergilediğini ‘maç boyu’ söylemek güç! 56’da Burak’ın çaba ve takibiyle, 67’de de Telles’in akıllı koşusuyla gelen goller ile ‘kağıtta zor olan maç’ kolaylandı! 
 
KOLAY GALİBİYET
 
3-2’YE rağmen G.Saray oyununu bütünüyle beğenmek mümkün değil. Zaman-zaman rakibe uydular; iyi bir deplasman oyunu oynadılar. Beklenenden kolay bir dış saha maçı oldu. 
Bunda Sergen hocanın topla oynama konusunda hasis davranmayan oyuncu tercihlerinin de etkisi oldu. Cicinho, Olcan’ı maç boyu birkaç kez kaçırınca maçın düğümü oradan çözüldü. Olcan, birçok otoritenin haklı eleştirisinin sonrasında bu maçta ilk kez iyi oynadı. Hamit’in futbol aklını, Burak’ın fırsatçılığını ve çabasını, Yasin’in forma mücadelesini saygıyla anmak gerek.