22 Mayıs 2015 Cuma


ÇEŞİTLİ sebeplerle 7 asıyla sahaya çık(a)mayan İsmail Kartal’ın hedefi çok netti! 2-1’in avantajı, Başakşehir maçının önemi türü gerekçelerle amaç; maç boyu ‘idare etmek’ Defansın önünde 3 savunma ağırlıklı orta saha ve Kuyt ile hızlı Bursaspor’u çıkarmamak; ileride basmak! Alper’in sürati ve Emenike’nin bulacağı boş alanlara atılacak toplarla da bir gol gelirse; kaymaklı ekmek kadayıfı! 30 dakika kadar taktik işledi diyebiliriz. 
 
BURSA, süratini gösterdiği anlarda yine özellikle sağdan tehlikeli aktı ama kaleci dahil neredeyse 9.5 savunmacılı Fenerbahçe’nin sahaya dilediği gibi defansif yayıldığını belirtebiliriz. Taa ki gole kadar... Bursaspor ceza sahasının içinden başlayan, F.Bahçe’nin tüm ortasaha/savunma dengelerini yerle yeksan eden ve kısa sürede alevlenen atak, Bekir’in de Volkan Şen’e refakat edişiyle golle sonuçlandı. Tipik, nefis bir Bursaspor golüydü!
 
2. yarıdaki senaryosu da farklı değildi İsmail hocanın. “Gidebildiği yere kadar 1-0 gitsin, sonra yanımdaki Diego, Sow, Webo’dan birini atarım içeri finali bulurum!” dürtüsüyle hareket etti zahir! Emenike sakatlanana kadar da işler fena gitmiyor, Bursaspor hareketli olabildiği bir iki anda gole yaklaşıyordu. Selçuk’un yerine Mehmet Topuz’un girişiyle takımın hücüm balansı tamamen bozuldu. 
 
HÜCUM AKLI GİTTİ
 
İSMAİL Kartal’ın takımın gole en yakın oyuncusu Alper’i göbeğe çekip, Kuyt’ı sola, Mehmet Topuz’u sağa atınca zaten az olan takımın hücum aklı tamamen gitti. 3 dakika sonra Webo girdi bu kez de ona uygun, atakların peşisıra olduğu, dönenlerin toplandığı bir baskı futbolu geliştirilemedi. Bursa, oyunu hep dengede tuttuğu dakikalarda bir de defansın balansının bozulduğu anlardan birinde 2.golü bulunca iş çözüldü. Kadlec atılıp 3 de gelince; tribün de maçtan koptu! 
 
BU maçtan F.Bahçe sadece finale veda ederek çıkmadı. 3-0, büyük olasılıkla İsmail hocanın F.bahçe kariyerindeki ‘son’ oldu. Kalan 2 lig maçına çıksa bile seneye o koltukta oturamayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Mevzu 3-0 da değil... Yenilgiyi ‘harika bir rakip karşısında’ hakkeden Fenerbahçe’de Başakşehir maçı da çok tehlikeli bir hal aldı! O maçın da neticesi değil; sonucu çok önemli. O sonuç, başka sonuçları doğurabilir!