30 Mart 2016 Çarşamba


FORMALARLA başlayacağım. Çoğunluk gibi beğenmedim. Ne yerli ne milli! Bir de Babacan’ın fuşyası tüy dikmiş estetik yoksunluğuna! Klasik, önden ay-yıldız bantlı, şeritli forma tercihim. Sahayla gönül kontratı yapma hakkımız olsun. Tepkinin sadece sosyal medyadan olduğunu sanmıyorum. Sokağın dokusu da yeni formaya karşı!
 
ELBETTE oyunu forma oynamıyor. Oyuncu kalitesi ve taktik anlayışımızın dalgalandığı bir müsabaka izledik. İlk yarının başı itibariyle madeni buldukları sağımızdan dalga-dalga geldiler. Tam hazır olmayan Gökhan, ona yardım edemeyen Hakan o kanadı rakip için cazip kıldı. Yediğimiz goldeki Ozan’ın koşu yanlışı ve Ahmet’in sağ stoperdeki deneyimsizliği dikkat çekti. Oyunu golden sonra toparlayamadık.
 
FATİH hocanın bir özel sohbette ‘Ben UEFA’yı, Popescu’nun 20 metreyi doğru oynamayı bilmesiyle kazandım’ meailindeki sözlerindeki özne Topal sanırım. Terim’in stopere çekerek doğru bir iş yaptığı Topal, oyunun tüm rot-balansının patronu. Elbette yanında takımın ‘asal ve gerçek işi savunma olan’ tek oyuncusu deneyimsiz Ahmet’in bulunması onun zaman-zaman süpürücü olmasını gerektirse de bu stopersiz iklimin en başat figürü Mehmet olacaktır. 
 
TADINDAN YENMEZ
 
HOCANIN futbol karakterini tahlil edecek halimiz yok! Zihniyetini top daha çok kendi takımında kalsın, mümkün mertebe, kaliteli set oynayalım, önde doğru basalım, defanstan aklı başında geçişlerle çıkalım şeklinde özetleyebiliriz! Oyuncu grubumuz buna müsait. Ancak Mehmet’i stoper oynatma tercihi/zorunluluğu burada sıkıntıya sokuyor bizi. Tabii ki bir hazırlık maçı ama takımın savunma gücünü düşük gördüm. 
 
HOCANIN 2 orijinal stoperin önüne koyacağı Topal, önünde Arda, uçta santrfor ve ardında 3 kalibresi yüksek adamla işimiz Fransa’da beklendiğinden kolay olabilir. Çünkü o 3 formaya Selçuk, Volkan, Ozan, Hakan, Oğuzhan başta olmak üzere öyle bir ekip talip ki tadından yenmez! Fakat bu maçta da görüldüğü gibi, hocanın kafasında 4-1-4-1 türü bir strateji var sanki. Orada da kanatsız yani 3 merkez oyuncu oynar! Oğuzhan-Selçuk-Hakan ideal duruyor. Tüm bunlar Topal’ın nerede oynayacağına bağlı değişkenler. Mevzu stoper stoğumuz!