30 Eylül 2016 Cuma


İKİ notu sonuçtan bağımsız maç başlamadan evvel şuracığa not etmeli. 1-) Sakatlığı, cezası yok iken 2’si kolay 1’i zor,  son 3 maçta Salih 18’de yok. Ve ilk maçı dışında ‘haber’ bile değil! 2-) Tribünlerle futbol takımı arasında yönetimce feshedilen sosyal kontrat, bu kulübün başına bela olacak. Bilet fiyatlarının pahalılığı elbette gerekçedir; ancak bu taraftar geçmişte 33 dolar ödeyip çokça Avrupa Kupası maçına gidip yırtmıştı hançeresini.

OYUNUN ilk 18 dakikası herkesi uyuttu. İki takım da hiçbir şey yapmadan topu tepti durdu. Golde Kuyt dağınıklığı, Lens çabası, Ozan dikkati ve Emenike şıklığı üst üste binince ekibimize de güven geldi. Uyuyan maç,  F.Bahçe’nin gol sonrasındaki yükselen enerjisiyle izlenir hale dönüverdi. Kenardan Lens katkılı merkeze baskı, hem rakibi çıkarmadı hem de daha mahir ayaklara sahip olmamız nedeniyle oyunu bize çevirdi. 35’lerden sonra top ağırlıklı rakipte kalsa da oyunu 47 dakika süresince vermedik!

BİLAL ZORLADI

BENZER tablo 70’lere kadar sürdü. Oyun/top ağırlıklı bizde kalmışken gerek hocanın hafta içi ‘geçen seneden 15 metre önde oynuyorlar sadece’ dediği Ozan-Souza, gerekse Lens ile etkili ceza sahası koşuları yaptık. Son 20 dakika özellikle rakipteki Bilal hamlesi sonrasında zorlandığımızı görsek de iştah ve coşku anlamında iyi bir sınav verdi temsilcimiz. Hak ederek kazandı. 2.yarı iki-üç sarsak geri pası dışında savunmada da sağlam durdu.

VE dün akşam kanımca bir manasız tartışmayı bitirdi. Sezonun 9. resmi maçında belli oldu ki artık F.Bahçe, Ersun Yanal benzeri (ki bugünkü bekler daha kifayetsiz) bir direkt oyun oynayacak. Oyunun kalitesini hızlı ve ritimli adamlar tespit edecek. Set meselesiyle fazla zihin bulanmayacak. Kaldı ki 2017’deki Avrupa maçlarında bu takıma bir vites daha arttıracak Volkan katılacak, ligde zaten var! Böylelikle hocanın tercihi (belki de tespiti/zorunluluğu) olan uzun, direk, hızlı oyunla 10 numara sıfatı konulan sonuçsuz tartışma ortadan kalktı! Yani bu oyun hükmünü yitirene  kadar!