Mustafa Cengiz'den UEFA açıklaması

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

06 Temmuz 2018 Cuma - 16:44 | Son Güncelleme : 06 07 2018 - 20:59

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, UEFA Kulüp  Finansal Kontrol Komitesi ile yaptıkları 4 yıllık anlaşmanın yeniden incelenmeye  alınmasıyla ilgili, "UEFA ile 14 Haziran'da yapılandırma anlaşması yaptım, benim  işim bitti. Bundan sonrası artık UEFA'nın sorunu, benim değil." dedi.

Mustafa Cengiz, kulüp ikinci başkanı Abdurrahim Albayrak ve başkan  yardımcısı Yusuf Günay, Türk Telekom Stadı'nda düzenlenen basın toplantısında  gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
 
Kulübün mali durumunu düzeltmek için birçok çalışma yaptıklarını ve  UEFA'nın da bunu yakından takip ettiğini aktaran Cengiz, şunları kaydetti:
 
"UEFA'ya 4 sayfalık mektup yazdım ve kendilerine durumu tekrar izah  ettim. UEFA Başkanı Aleksander Ceferin de rutin bir işlem olduğunu söyledi. Rutin  bir işlem ama ilk defa gelen bir işlem, alışıldık değil. Mali durumu düzeltmek  için yaptığımız çalışmalar nedeniyle UEFA bize saygı duydu. Tarihinde ilk defa  bir kulüple ikinci kez yapılandırma anlaşması yaptı. Bundan dolayı dostlarımız  şaşırdı, rakiplerimiz de şoka girdi. Ben 12 Haziran'da kapı gibi katılım belgesi  aldım. UEFA ile 14 Haziran'da yapılandırma anlaşması yaptım, benim işim bitti.  Bundan sonrası artık UEFA'nın sorunu, benim değil. UEFA, çok dürüst, çok sağlıklı  bir kurum. UEFA'ya tekrar teşekkür ediyorum. Bekliyoruz, en kısa sürede  çözümlenir. Tersi bir durumu düşünemiyorum, düşünmek de istemiyorum."
 
Sarı-kırmızılı kulüpte başkanlık koltuğuna 24 Ocak'ta oturduğunu ve  mayıs ayında gerçekleştirilen seçimde tekrar seçildiğini hatırlatan Cengiz,  sözlerini şöyle sürdürdü:
 
 "Bizim için her gün yoğun geçiyor. Biz enkaz devralmadık ama birçok  sorunla karşılaştık. 24 Ocak'tan bu yana 588 milyon lira hasılat elde ettik.  Harcamamız da aşağı yukarı o kadar oldu. Yani yönetimimizi bağımsız olarak  düşünürseniz, kafa kafayayız. İnşallah kara geçeceğiz. Ancak geçmişten gelen  yükümlülüklerimiz var. Onunla birlikte borç alacak farkımız bir milyar lira. Bu  da yaklaşık 200 milyon dolar. Bizim son 9 yılda sadece amatör şubelere  harcadığımız bedel de bu kadar. Galatasaray bir spor kulübüdür, 13 branşta  faaliyet göstermektedir. Biz olimpik dallarda olan faaliyetlerimizi asla terk  etmeyeceğiz. Fakat bütçenin hem doğru hem de şampiyonluğa yönelik harcanması için  elimizden geleni yapacağız."
 
"Galatasaray'da transfer bitmez"
 
Mustafa Cengiz, transferde UEFA ile yaptıkları anlaşma çerçevesinde  hareket etmek zorunda olduklarını anlatarak, "Radar gibi dolanıyoruz. Kiralık ve  elinde bonservisi olan uygun oyuncu arıyoruz. Fakat Türkiye ile ilgili kötü bir  imaj var. Türkiye, körfez ülkeleri ve Çin'den önceki son durak olarak görünüyor.  Bunu kırmamız lazım. Futbolcular bizden çok istiyor. Eski günler geçti, o  paraları veremeyiz. Galatasaray'da transfer bitmez." diye konuştu.
 
Kasımpaşa'da forma giyen Mısırlı futbolcu Trezeguet'nin transfer  gündemlerinde olup olmadığına yönelik bir soruya Cengiz, "Biz kiralık, takas ve  finansal fair playda bizi zora sokmayacak rakamlardaki futbolcular peşindeyiz.  Trezeguet bir takımın sözleşmeli futbolcusu. Bu konuda bizim beklentimiz kiralık  ve takas formülü. Emre Akbaba ve Ahmed Musa ile ilgili yaklaşımımız da aynı  şekilde." yanıtını verdi.
 
Mustafa Cengiz, geçen sezonun devre arasında Stoke City'ye sattıkları  Badou Ndiaye'nin yüksek ücreti nedeniyle transfer gündemlerinde olmadığını  aktardı.
 
Futbolcuları Bafetimbi Gomis, Garry Rodrigues, Younes Belhanda ve  Sofiane Feghouli için resmi bir transfer teklifi almadıklarını aktaran Cengiz, bu  sezon mücadele edecekleri UEFA Şampiyonlar Ligi'nde başarılı olmak için  ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, "Biz 21 kişiyle yine Şampiyonlar  Ligi'nde elimizden geleni yapacağız. Asla Galatasaray'ın başını yere eğdirmeyiz.  Futbolcuların da sahada ölümüne mücadele edeceğine inanıyoruz. Taraftarlarımız  müsterih olsun." ifadelerini kullandı.
 
"Donk bonservisi elinde bir futbolcu"
 
Mustafa Cengiz, sözleşmesini yeniledikleri Hollandalı futbolcu Ryan  Donk'un alacağı ücret hakkındaki eleştirilerle ilgili olarak, "Bu konuda çok  eleştiri geldi. Sadece rakamsal olarak baktığınızda çok haklılar. Daha önce  sözleşmesinin bitmesine 5 ay kala 2,5 milyon avro verdik transfer ettik, 1,5  milyon avro da ücret alıyordu. UEFA ile yaptığımız anlaşmada gelir gider  dengesini tutturmamız lazım. Donk da bonservisi elinde bir futbolcu. Siz de  finansal fair play gereği sadece kiralık, takas ya da bonservisi elinde oyuncu  alabiliyorsunuz. Donk'a bonservis olarak en az vereceğimiz para 2 milyon avrodur.  Bunu almadı. Menajerlik ücretini alacaklarının içinde tuttu. Donk'un  sözleşmesinde ev kirası, uçak biletleri yok. Bizden imza parası da istemedi."  şeklinde görüş belirtti.
 
Cengiz, Spor Toto Süper Lig'de elde ettikleri şampiyonluk sonrası  futbolculara ve transferde bazı kulüplerle yaptıkları anlaşmalar dolayısıyla 3,5  milyon avro prim ödemesinde bulunduklarını da ifade etti.
 
"Cavanda milli problemdi"
 
Mustafa Cengiz, Belçikalı futbolcuları Luis Cavanda'yı Standard  Liege'e sattıklarını hatırlatarak, "Cavanda'yı 2,4 milyon avroya sattık. Cavanda  milli problemdi. Bu arada Nagatomo ile yaptığımız anlaşmayı anlatayım. Abdurrahim  Albayrak ilk gittiğinde 5,5 milyon istediler. Biz 2,5 milyon olarak fiyat verdik.  İtalyanlar çok uyanık, rakip kulübün teklifi olduğunu söylediler. Sonra aşama  aşama indiler ve sonunda 2,5 milyonu kabul ettiler. Aldık ama bizim bu 2,5 milyon  avroluk açığı kapatmamız şarttı. Cavanda ile de 5 aylık mahkemelik durumdaydık.  Standard Liege opsiyonunu kullanmadı ve bedava almak istedi. Daha sonra 1,1  milyon avro teklif ettiler. İtalyanlardan işi öğrendiğimiz için 'hayır' dedik.  İstediğimiz parayı kabul ettiler. Sonra ise Cavanda ile karşılıklı davaları geri  çektik. Orada 100 bin avro açığımız var ama UEFA ile yaptığımız anlaşmaya göre  yüzde 10 toleransımız var." diye konuştu.
 
"Oktay Mahmuti bizi muallakta bıraktı"
 
Mustafa Cengiz, göreve geldiklerinde basketbolda 34 milyon 120 bin  lira olan borcu bugün itibarıyla 22 milyon liraya indirdiklerini aktararak, "Biz  12 milyon lira ödeme yapmışız. Kadınları tebrik ediyorum, Avrupa'da şampiyon  oldular. Erkeklerde maalesef kötü sezon geçirdik. 6 yabancı transfer edilmiş ve  maalesef takım 9. oldu. Tümü Türk olsaydı da 10. olsaydık. Öyle basketçiler var  ki bana söylenen, ABD'de benzin istasyonunda çalışan Türkiye'de basketbol  sahasına çıkmış. Nitekim hiçbiri kalmadı, neredeyse hepsiyle davalığız." şeklinde  görüş belirtti.
 
Sarı-kırmızılı erkek basketbol takımında sözleşmesi devam eden  başantrenör Oktay Mahmuti ile görüştüklerini anlatan Cengiz, konuşmasına şöyle  devam etti:
 
"Oktay Mahmuti hocamızla oturduk konuştuk, iki yolumuz olduğunu  söyledik. Kendisine 'Lütfen bizimle devam edin ama sözleşmeniz takımın bütçesi  olan 22 milyon lira içinde 1,2 milyon dolar tutuyor, yapabiliyorsanız indirim  yapın ya da bize bir ödeme planı verin.' dedik. Sevgili hocamız, 'Ben elimden  geleni yaptım, ayrıca Galatasaraylı değilim, indirim yapmam için bir neden yok,  ben transfer olma fırsatlarımı yitiriyorum.' dedi. Haklı, bir şey diyemem. Elinde  kapı gibi kontrat var. Bir önceki antrenörümüzün de yaptığı hacizler var.  Futbolda da Prandelli'ye ödememiz gereken 2,5 milyon lira borcumuz var. Maalesef  biz insanlarla hep kötü ayrılmışız. Mahmuti hocamıza her iki öneriyi yaptık, bizi  muallakta bıraktı. Ne karar verecek bilmiyorum ama 1,2 milyon avroluk ücret bize  çok."
 
Basketbolda küçülmeye gitmeyeceklerini ama öz kaynaklardan  yararlanmaya çalışacaklarını anlatan Cengiz, "Galatasaray'ın sponsoru camia ve  taraftardır. Basketbolla ilgili birtakım düşüncelerimiz var. Galatasaray kendi öz  değerlerine gidecek. Kendi öz değerlerini oluşturacak. Ben devşirme, geçici  şeylerle elde edilmiş şampiyonlukların bir camia ve ülkeye kalıcı değer  sağlamayacağına inanıyorum. Biz kendi öz gücümüze, çocuklarımıza güveneceğiz ama  asla yabancı düşmanı olmayacağız. Uygun fiyatlarla yabancılardan da  yararlanacağız." ifadelerini kullandı.
 
Kulübün eski başkanlarından Ünal Aysal'ın basketbola sponsor olma  vaadinde bulunmadığını vurgulayan Cengiz, şunları kaydetti:
 
"Ünal Aysal başkanımız, seçilmemiz ve Basketbol AŞ'yi kurmamız  durumunda giderleri karşılayacağını söylemişti. Paranın çarçur edilmemesi için  bunu istedi ama bize güvenmesi gerekir. Basketbol AŞ ve Voleybol AŞ  programımızdaydı ancak bunu kurmadık. Bunu kurduğumuzda vergi iadesinden yaklaşık  10 milyon avroluk geliri alamazdık. Ben Ünal Bey için bunu söylemiyorum ama  yardım edecek biri, bunun nasıl harcandığını kendisi kontrol etsin. Ünal Bey çok  sevdiğimiz, takdir ettiğimiz çok değerli bir ağabeyimiz.  Kendisine çok teşekkür  ediyoruz. Kendisi isterse yardım eder, istemezse etmez. Eğer bir camia bir  kişinin yardımına, buna ben de dahilim, muhtaç hale gelmişse, yazıklar olsun o  camiaya. Kişilere mahkum olmuş bir camia asla salaha ulaşamaz."
 
Mustafa Cengiz, sponsor bulma çalışmalarına yönelik bir soru üzerine,  "Galatasaray kendi başına bir dünya markasıdır, eğer biri size sponsor olmak  istiyorsa o teklif zaten size gelir. Fakat sponsorlar, ülkenin içinde bulunduğu  mali sıkıntılar nedeniyle geri durmakta. En önemlisi de fanatizm, sponsorları  geriye itmekte. Bir firma, bir yere sponsor olduğunda rakip takım taraftarlarının  ona tepki vermesinden çekiniyor." değerlendirmesinde bulundu.
 
Albayrak: "Tarık için kulüp arıyorum"
 
Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı Abdurrahim Albayrak, yeni sezonda  takımda düşünülmeyen Tarık Çamdal ile dün bir görüşme yaptığını vurgulayarak,  "Tarık için kulüp arıyorum. Belki Almanya'ya gidecek. Kendisi de oynamak istiyor.  Bir sene daha oynayamadığı takdirde Türkiye'de takım bulamayacağını ifade etti.  İnşallah ona bir kulüp bulacağız." diye konuştu.
 
Sözleşmesi sona eren kaleci Eray İşcan ile yollarını ayırdıklarını  söyleyen Albayrak, eski futbolcuları Sabri Sarıoğlu'nu transfer etme gibi bir  durumlarının söz konusu olmadığını aktardı.
 
Albayrak, Ryan Donk ile uzun pazarlıklar sonrasında sözleşme  imzaladıklarını belirterek, "Donk'un elinde çok ciddi teklifler vardı. Fatih  hoca, Donk'u gerçekten çok istedi. Hocanın söylediklerini harfiyen yapan  futbolculardan biriydi. Şampiyonlukta ciddi katkısı oldu." ifadelerini kullandı.
 
Abdurrahim Albayrak, sakatlığı nedeniyle antrenmanlara çıkmayan Tolga  Ciğerci'nin tedavisinin devam ettiğini belirterek, "Tolga bizim bir yıl daha  futbolcumuz. İyileştiği takdirde en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz."  şeklinde görüş belirtti.
 

Tüm Fikstür